×

Plus uruchomił sieć 5G. Na razie działa tylko w 7 polskich miastach

Plus uruchamia sieć 5G. To pierwsza, komercyjna sieć, budząca w Polsce ogromne kontrowersje. Plus właśnie udostępnił mapkę, na której można sprawdzić, gdzie działa sieć 5G. Na razie została uruchomiona w siedmiu polskich miastach.

Plus uruchamia sieć 5G

Operator zamieścił na swojej stronie internetowej mapkę, z której wynika, że sieć 5G działa już w siedmiu miastach w Polsce: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz we Wrocławiu. Przy czym sieć nie obejmuje jeszcze całych miast, ale to się będzie zmieniać wraz z postępem montażu kolejnych nadajników.

Na mapie kolorem czerwonym zaznaczone są obszary zasięgu 5G, który Plus udostępnia w pasmie 2600 MHz (N38 i N41) z prędkością do 600 Mb/s.

Chociaż wśród osób pasjonujących się nowymi technologiami przeważa opinia, że 5G jest tożsame ze świetlaną przyszłością bezprzewodowej komunikacji, nie brakuje też i sceptyków. Niektórzy na widok miejsca swojego zamieszkania zaznaczonego na mapce Plusa kolorem czerwonym raczej nie poczują radości. Dlaczego?

Kontrowersje wokół 5G

5G czyli piąta generacja standardu sieci komórkowych budzi niepokój wielu ludzi. Narosły wokół niej mity na temat rzekomej szkodliwości dla zdrowia.

Tymczasem badania wykazały, że jest 100 razy mniej szkodliwa od mikrofalówki. Z ustaleń naukowców wynika, że maszt telekomunikacyjny o mocy 10 watów mógłby ewentualnie zbliżyć się do 1 procenta mocy przeciętnej kuchenki mikrofalowej, ale tylko pod warunkiem, że skupiałby wszystkie promienie w jednym miejscu.

A i to z zastrzeżeniem, że promieniowanie zbliżone do 1 procenta mocy mikrofalówki nie sięgnie dalej niż kilka centymetrów. Natomiast już z odległości kilku metrów promieniowanie masztu telekomunikacyjnego jest obojętne dla ludzkiego organizmu.

W każdym razie wkroczenie technologii 5G do Polski już i tak zostało przesądzone, a Plus obiecuje nowe inwestycje w tym zakresie, póki cała mapa nie pokryje się zaznaczonymi na czerwono obszarami.

Źródła: www.komputerswiat.pl, www.komputerswiat.pl

Może Cię zainteresować

zamknij