×

Niezwykły przypadek kobiety. Lekarze nie chcieli jej pomóc, bo jej ciało wytwarzało alkohol!

Pewna kobieta oczekiwała przeszczepu, jednak lekarze nie chcieli jej pomóc, tłumacząc, że jest alkoholiczką. Okazało się, że jej pęcherz wytwarzał alkohol!

Kobieta oczekiwała przeszczepu

61-letnia pacjentka cierpiała na marskość wątroby. Została jednak poinformowana przez lekarzy, że ​​potrzebuje leczenia uzależnienia od alkoholu i nie dadzą jej przeszczepu, dopóki nie będzie „czysta”.  jej testy moczu wielokrotnie wracały z pozytywnym wynikiem na alkohol, co oznaczało, że nie mogła zostać umieszczona na liście oczekujących na dawcę wątroby.

Lekarze w jej pierwszym ośrodku transplantacyjnym powiedzieli jej, że będzie musiała poddać się leczeniu z powodu nadużywania alkoholu. Kobieta zaprzeczała i tłumaczyła, że nie spożywa alkoholu.

Pęcherz kobiety wytwarzał alkohol

Ostatecznie udała się na University of Pittsburgh. Początkowo tamtejsi lekarze także myśleli, że mają do czynienia z alkoholiczką, dopóki nie zauważyli czegoś dziwnego. Chociaż jej testy moczu dały wynik pozytywny na obecność alkoholu, jej badania krwi nie.

I to nie wszystko. „Zauważyłem drożdże w jej moczu” – powiedział dr Kenichi Tamama tamtejszy patolog. Jego zespół przeprowadził eksperyment laboratoryjny. Zbadali, czy drożdże mogą wytwarzać alkohol w próbce moczu pacjenta. Lekarze zauważyli, że jej cukrzyca była słabo kontrolowana. Zastanawiali się więc czy drobnoustroje w jej pęcherzu fermentują cukier do alkoholu. Wyniki okazały się zaskakujące, a wniosek nasunął się sam:

Doszliśmy do wniosku, że rozbieżne wyniki testów najlepiej wyjaśnia fakt, że drożdże fermentują cukier pacjentki bezpośrednio w pęcherzu moczowym.

Pierwszy taki przypadek

Sprawa została opisana 24 lutego w czasopiśmie Annals of Internal Medicine. Naukowcom udało się nawet zidentyfikować najbardziej prawdopodobne gatunki drożdżyCandida glabrata , który często występuje w organizmie i jest związany z tradycyjnymi drożdżami piwowarskimi. Ostatecznie nie udało się pozbyć drożdży z jej pęcherza moczowego. Jej przypadek nazwano urinary auto-brewery syndrome, w pobieżnym tłumaczeniu zespół fermentacji moczowej. Co ciekawe, nie po raz pierwszy stwierdzono, że ciało pacjenta samorzutnie wytwarza alkohol.

W bardzo rzadkich przypadkach pacjenci upijali się po jedzeniu posiłków bogatych w węglowodany i odkryto, że drobnoustroje w jelitach zamieniają węglowodany w etanol. Ten stan jest nazywany zespołem auto-browarniczym lub zespołem fermentacji jelit. Jednak pierwszy raz mają do czynienia w przypadkiem kiedy w organizmie samoczynnie wytwarzany jest alkohol, który nie przenikał do krwi.

Na szczęście, gdy lekarze lepiej zrozumieli wyjątkowy stan kobiety, ostatecznie pozwolono jej zostać dodaną do listy oczekujących na przeszczep wątroby.

Źródła: edition.cnn.com, www.rmf24.pl, sports.yahoo.com, www.webmd.com, newatlas.com, annals.org
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować