×

20-latka obgryzła całego paznokcia. Diagnoza dermatologa była bolesna, rak

Obgryzanie paznokci to najczęściej nic innego, jak nawyk, który towarzyszy nam najczęściej podczas głodu, stresu lub nudy. Dotyczy on najczęściej wszystkich palców bez faworyzacji któregoś z nich. Jak pokazują statystyki, notoryczne obgryzanie paznokci dotyczy 28–33% dzieci w wieku 7–10 lat i 45% nastolatków. Czy może być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Okazuje się, że tak. Historia 20-letniej studentki z Brisbane w Australii, Courtney, jest tego najlepszym dowodem. Niestety, w jej przypadku finał okazał się być wyjątkowo tragiczny.

Dziewczynie już od dawna towarzyszyło mnóstwo stresu

Wszystko zaczęło się w okresie dorastania Courtney. Młoda dziewczyna była prześladowana przez kolegów i koleżanki ze szkoły, co doprowadziło do tego, że nastolatka zaczęła cierpieć na poważną nerwicę. Dało się to zauważyć gołym okiem – dziewczyna notorycznie obgryzała paznokcie odreagowując jednocześnie stres związany z jej codziennym funkcjonowaniem. Z biegiem czasu Courtney obgryzła dosłownie całą płytkę paznokcia na kciuku, co doprowadziło do niebezpiecznie wyglądających zmian. Palec zaczął przybierać czarny kolor.

Mercury Press/Caters / Forum

Wstydliwa zmiana

Napastowanie ze strony rówieśników sprawiło, że Courtney bardzo wstydziła się tego, jak wygląda jej palec, dlatego przez kilka lat ukrywała go przed bliskimi. W tym celu zaciskała dłoń w pięść nie tylko będąc w szkole, ale również w obecności swoich rodziców. Nie chciała, aby ktokolwiek widział, do jakiego stanu doprowadziła swojego palca. Do czasu…

Mercury Press/Caters / Forum

Sprawdził się najgorszy scenariusz

Czas mijał, a stan kciuka Courtney był coraz gorszy. W końcu postanowiła coś z tym zrobić i udała się do lekarza. Kiedy specjalista zobaczył zmiany na dłoni dziewczyny, wiedział, że nie wróży to nic dobrego. Natychmiast zadecydował, że konieczne jest wykonanie biopsji. Sprawdziły się najgorsze przewidywania – czerniak paznokcia. Niezbędne okazały się kolejne testy, które wykazały, że był to złośliwy, bardzo rzadki szczególnie u młodych osób nowotwór.

Mercury Press/Caters / Forum

Palca nie udało się uratować

Mimo druzgocącej diagnozy, lekarze robili wszystko, aby uratować palec Courtney, jednak bez pozytywnego skutku. Ostatecznie byli zmuszeni go amputować. Teraz dziewczyna jest pod stałą kontrolą lekarzy, którzy bacznie obserwują, czy zmiany nie pojawiają się również w innych miejscach. Na chwilę obecną wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Mercury Press/Caters / Forum

Niech ta historia będzie lekcją dla innych

Courtney podzieliła się swoją historią z innymi, aby pokazać, jak niebezpieczny potrafi być niewinny z pozoru nawyk. W końcu kto by pomyślał, że taka czynność, jak obgryzanie paznokci może wiązać się z tak poważnymi konsekwencjami. Jeśli znasz kogoś, kto robi to nagminnie, koniecznie podziel się z nim historią Courtney. Niewykluczone, że kiedy ją przeczyta, kilka razy się zastanowi zanim po raz kolejny włoży swoje paznokcie do buzi.

Może Cię zainteresować

zamknij