×

Z paszportem Polsatu nie dostaniemy się na Chorwację. MSZ przypomina podróżnym!

Paszport Polsatu nie jest dokumentem upoważniającym do wjazdu na Chorwację. Najwyraźniej wiele osób o tym zapomniało, bo Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalny komunikat.

Planujesz urlop na Chorwacji?

Najwyraźniej Paszport Polsatu wciąż jest używany w obiegu, albowiem Ministerstwo Spraw Zagranicznych musiało przypomnieć, że nie jest to dokument tożsamości. Na oficjalnej stronie zobaczymy komunikat informujący, że z paszportem Polsatu nie dostaniemy się na teren Chorwacji.

Wjazd do Chorwacji możliwy jest wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obowiązek ten dotyczy nawet najmłodszych podróżnych. Żaden inny dokument, ani zaświadczenie, nie może zastąpić ww. dokumentów podróży.

Chorwacja jest krajem spoza strefy Schengen. Oznacza to, że aby wjechać na teren tego kraju potrzebujemy paszportu, nie zaś samego dowodu osobistego. Skąd weźmiemy paszport? Prośbę o wspomniany dokument należy złożyć w wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego.

Musimy złożyć odpowiedni wniosek oraz dostarczyć jedną kolorową fotografię spełniającą wymogi biometrii. Za wyrobienie paszportu trzeba zapłacić. Dlatego musimy dostarczyć dowód uiszczenia opłaty paszportowej lub przedstawić do wglądu dokument uprawniający do ulgi lub zwolnienia z opłaty.

Paszport Polsatu – co to jest?

Paszport Polsatu to książeczka, którą rozesłano w ponad 13 milionach kopiach. Służyła ona do zabawy telewizyjnej, dzięki którym widzowie stacji Polsat mogli wygrać liczne nagrody. Wychodzi na to, że wiele osób myśli, że jest on prawdziwy. Dlatego MSZ postanowiło przypomnieć, że to żaden dowód tożsamości dla posiadacza.

Sam paszport do dziś pozostaje w pamięci wielu osób, które wychowywały się w latach 90. ubiegłego wieku. Książeczka była niezwykle popularna, a sam pomysł okazał się wielkim sukcesem. Słynne hasło „A ja mam Paszport Polsatu” pojawiło się w filmie Chłopaki nie płaczą z 2000 roku. Z miejsca stało się kultowe i weszło na dobre w obieg:

Podobnym sukcesem komercyjnym i wizerunkowym była akcja „Przygarnij kropka”. Wówczas telewizja TVN wraz z licznymi partnerami zachęcała do przyklejania papierowego stworka do telewizora. Po odpowiednim „naświetleniu” można było go wysłać do stacji, aby wziąć udział w losowaniu nagród.

Jeśli wybieracie się na Chorwację, to sprawdźcie, czy Wasze paszporty są ważne. Z kolei paszporty Polsatu schowajcie na pamiątkę

Źródła: www.rmf24.pl, krakow.wyborcza.pl, www.polsatnews.pl, www.gov.pl
Fotografie: GOV (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij