×

Pamiętnik ośmiolatka z Mariupola. Dziecko pisało o przeżyciach w trakcie wojny

Pamiętnik ośmiolatka z Mariupola o przeżyciach w trakcie wojny wstrząsnął ludźmi na całym świecie. Zapiski chłopca ujrzały światło dzienne po tym, jak jeden z fotografów zrobił mu zdjęcia i opublikował ja w sieci. Malec wspomniał m.in. o śmierci dziadka.

Pamiętnik ośmiolatka z Mariupola

8-latek z Mariupola pisał pamiętnik z wydarzeń, które miały miejsce w jego życiu, odkąd Rosjanie zjawili się mieście. Zapiski chłopca ujrzały światło dzienne dzięki fotografowi. Zrobił im zdjęcie i opublikował je w sieci.

We fragmentach pamiętnika czytamy, że chłopiec „dobrze spał i obudził się z uśmiechem”. 8-latek pisał również o śmierci swojego dziadka i relacjonował stan zdrowia najbliższych mu osób. Jak się okazuje, najazd Rosjan wystawił je na bardzo poważną próbę. Z pamiętnika chłopca dowiadujemy się, że jego siostra cierpi z powodu kontuzji głowy, a „mama ma dziurę w nodze”. On sam natomiast ma ranę na ramieniu i rozdarł sobie skórę.

Mam ranę na plecach. Skóra mojej siostry została zdarta. Mama ma ranę głowy. Jest mięso na moim ramieniu i dziura w mojej nodze. Trzeba się ubrać. Najpierw mama, potem ja, na końcu siostra

Dlaczego Rosji tak bardzo zależy na Mariupolu?

Miasto portowe Mariupol stało się stolicą potwornej wojny toczonej w Ukrainie. Miasto jest kluczowe dla Rosjan ze strategicznego i symbolicznego punktu widzenia – było na celowniku Rosji już od 2014 r. To ważny ośrodek przemysłowy (ulokowane są w nim dwie huty zapewniające dużą część zapotrzebowania na stal) i ostatni punkt portowy nad Morzem Azowskim. Ponadto przejęcie Mariupola dawałoby Rosji możliwość bezpośredniego połączenia lądowego między okupowanym przez rosyjskie siły Krymem a separatystycznymi republikami w Donbasie.

Symbole na rękach dzieci z Mariupola. Mieszkanka zdradziła ich znaczenie.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij