Naukowcy wynaleźli paliwo powstające z tworzywa sztucznego! Jak to możliwe?
Oceany pełne są śmieci. Plastik potrzebuje około 450 lat, aby uległ całkowitemu rozpadowi w środowisku. Jednym z najbardziej smutnych faktów na temat degradowania przez ludzkość świata przyrody jest obecność gigantycznego śmietnika znajdującego się na Pacyfiku, pełnego śmieci i innych zanieczyszczeń, który mogłyby być dwukrotnie większe niż Stany Zjednoczone.
To dla nas bardzo ważne, aby zająć się posprzątaniem tego gigantycznego śmietnika. Naukowcy wpadli na pomysł w jaki sposób można wykorzystać tego rodzaju plastik i przekształcić go w… paliwo!
Tworzywa sztuczne złożone są z wodoru, węgla i tlenu, które są także atomami znajdującymi się w paliwie, więc mogą być one w nie przekształcane.
Naukowcy skupili się na polietylenie (PE), jednym z najbardziej znanych tworzyw sztucznych na świecie, którego produkuje się około 100 milionów ton rocznie. Proces rozpadu polietylenu trwa bardzo długo i trzeba używać specjalnych procesów chemicznych, aby przyśpieszyć degradację lub zamienić PE w paliwo.
Do stworzenia paliwa z plastiku, grupa naukowców postanowiła użyć katalizatorów. Pierwszy usuwa atomy wodoru z PE, z kolei drugi, który zawiera mieszaninę aluminium i tlenu rozbija polimer na cząsteczki. Następnie usunięte atomy wodoru są z powrotem dodawane do podzielonych segmentów polimeru. Wynikiem tego chemicznego procesu jest przekształcony obiekt PE – może to być torba plastikowa, butelka czy opakowanie na żywność – w paliwo. Zmiana ilości atomów wodoru i węgla w PE, przekształca go w zupełnie inną substancję chemiczną.
Dzięki zmianie szybkość zachodzącej reakcji, naukowcy mogą wybrać czy chcą otrzymać paliwo w płynie czy też w postaci wosku. Co więcej, proces ten pozwala otrzymać paliwo czyste o bardzo małym stopniu zanieczyszczenia w stosunku do innych paliw. Recykling tworzyw sztucznych w celu stosowania ich jako paliwo jest dobrym, innowacyjnym pomysłem, ale powinniśmy się skupić na źródłach energii, które mają zerową emisję dwutlenku węgla oraz o na odnawialnych źródłach energii oraz energii jądrowej.