×

64-letni pacjent spadł ze stołu operacyjnego. Po kilkudziesięciu dniach zmarł

Pacjent spadł ze stołu operacyjnego, a po kilkudziesięciu dniach od tego wypadku 64-letni mężczyzna zmarł. Od czterech lat prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci pacjenta. Właśnie przedstawiono zarzuty jednemu z lekarzy. To chirurg Grzegorz O.

Pacjent spadł ze stołu operacyjnego

Do szokującego zdarzenia doszło jesienią 2016 roku w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. 64-letni pacjent – Adam Klapiński, miał przejść operację z powodu tętniaka aorty. Jednak lekarze, zamiast ratować mu życie, mogli przyczynić się do śmierci mężczyzny. Podczas operacji 64-letni pacjent… spadł ze stołu operacyjnego.

Był pod narkozą, przypięty do stołu pasami, a mimo to doszło do upadku. Lekarz próbował łapać 64-latka. Na próżno.

Minęło kilkadziesiąt dni od feralnego zdarzenia i pacjent zmarł. Lek. med. Jan Talaga, ówczesny dyrektor szpitala, przyznał wtedy, że upadek pacjenta mógł się przyczynić do pogorszenia stanu zdrowia i zgonu pacjenta.

Jakim cudem doszło do upadku? To miał ustalić zespół do spraw niepożądanych, powołany przez szpital. Tłumaczono, że podczas zabiegu, jaki wykonywano u 64-latka, pacjenta często trzeba obracać, żeby dostać się do aorty.

Zarzuty dla chirurga

Jak się okazało, za nieprawidłowe ułożenie i zabezpieczenie pacjenta na stole odpowiadał lekarz Grzegorz O. Dopiero niedawno śledczy otrzymali opinię lekarską, dzięki której lekarzowi można postawić zarzuty. Chirurg nie przyznaje się do winy.

Lekarzowi postawiono zarzuty z artykułów 156 i 160 Kodeksu karnego. Dotyczą one spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz o narażenie człowieka na utratę życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień

– poinformował Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Chirurgowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Możliwe, że zarzutów będzie więcej, ale to zależy od kolejnej opinii biegłego. Ma on określić, czy istnieje bezpośredni związek między upadkiem i śmiercią 64-latka.

Po wydarzeniu sprzed lat, poznański szpital zmienił sposób zabezpieczania pacjentów podczas operacji, jaką wykonywano u 64-latka. Według wewnętrznego dochodzenia szpitala, nie potwierdzono, by upadek ze stołu operacyjnego przyczynił się do śmierci mężczyzny.

Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij