×

Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych możliwe już w maju! Co się zmieni?

Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych już w maju! Ministerstwo Rozwoju szykuje się na wdrożenie w życie trzeciego etapu odmrażania gospodarki. W jej ramach działalność będą mogli wznowić przedsiębiorcy działający w branży beauty.

Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych

W ramach trzeciego etapu odmrażania gospodarki otwarte mają zostać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Cytowana w oficjalnym komunikacie szefowa resortu Jadwiga Emilewicz przyznała, że chciałaby, aby usługi beauty mogły jak najszybciej wznowić działalność. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich standardów higieny i bezpieczeństwa pracy:

Mam nadzieję, że dynamika zachorowań w naszym kraju  z tygodnia na tydzień będzie coraz słabsza, co umożliwi otwarcie branży. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier Morawiecki.

Nie znamy jeszcze oficjalnej daty wdrożenia w życie trzeciego etapu odmrażania gospodarki (zakłada się, że nastąpi to 18 maja). Jednak Ministerstwo Rozwoju przygotowało już wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Jak czytamy w komunikacie resortu:

Mamy świadomość trudności, z jakimi zmaga się branża beauty, która obejmuje usługi kosmetyczne i fryzjerskie, w dobie pandemii COVID-19. Dlatego odbyliśmy serię spotkań podsumowujących kilkutygodniowy dialog z jej przedstawicielami. Chcemy, aby wytyczne i nowe zasady funkcjonowania nie generowały znaczących kosztów dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a jednocześnie zapewniały bezpieczeństwo ich klientom.

Jak będzie wyglądać wizyta?

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego opracował przewodnik dla branży. Wytyczne musi jeszcze zaakceptować Główny Inspektorat Sanitarny, a później zostaną oficjalnie opublikowane. Wiemy już jednak, że salony czeka reorganizacja pracy. Co się zmieni?

W przewodniku znalazły się trzy główne działy: jak mają chronić się pracownicy oraz klienci i jak ma być zorganizowany salon.

Przede wszystkim wizytę w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym umówimy tylko poprzez Internet lub telefon (osobiste stawiennictwo w lokalu nie jest dozwolone). Klienci będą zapisywani na konkretną godzinę. Poczekalnie zostają zlikwidowane.

Jeszcze przed wizytą, pracownicy przeprowadzą krótką ankietę i zmierzą klientowi temperaturę. Podczas wizyty w salonie należy mieć na sobie rękawiczki i maseczkę lub przynajmniej na wejściu zdezynfekować ręce. Zakazane jest używanie telefonów komórkowych w czasie wizyty. W zakładzie nie może być testerów, a wszystkie tekstylia muszą być albo jednorazowe albo też dezynfekowane po każdym kliencie.

Fryzjerzy i kosmetyczki mają pilność, aby klienci zachowywali przynajmniej 1,5 metra dystansu od siebie. Pracowników obowiązywać będzie używanie maseczek, rękawiczek, przyłbic itp., by zakryć usta i nos oraz strój specjalistyczny. Po każdym kliencie wszystkie powierzchnie, fotel, urządzenia i akcesoria muszą zostać zdezynfekowane.

Za zakończoną usługę w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym najlepiej zapłacić bezgotówkowo.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, biznes.radiozet.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Imgur

Polecane

Może Cię zainteresować