×

TVP bezprawnie użyło utworu zespołu Big Cyc. Muzycy żądają nie tylko przeprosin

Wczoraj formacja Big Cyc wydała na Facebooku specjalne oświadczenie w związku z bezprawnym wykorzystaniem jednego z ich utworów w programie telewizyjnym emitowanym na antenie TVP Info.

Bezprawne użycie utworu

W miniony poniedziałek w satyrycznym programie „W Tyle Wizji”, który emitowany jest na antenie TVP Info, użyto fragmentu piosenki „Jak słodko zostać świrem”. Po czasie okazało się, że odbyło się to bezprawnie i żaden z muzyków nie wyraził na to zgody. Grupa Big Cyc zażądała więc przeprosin, ale nie tylko…

Fragment ten stanowił podkład muzyczny w materiale dotyczącym uczestników trwających protestów pod Sejmem. Chodziło dokładniej o nawiązanie do wypowiedzi Marszałka Senatu. Stanisław Karczewski wspomniał kiedyś o „świrach pod Sejmem”. To fani powiadomili formację Big Cyc o zaistniałej sytuacji.

Oto oświadczenie oficjalne zespołu:

Oświadczenie zespołu Big Cyc w związku z bezprawnym wykorzystaniem utworu przez TVP Info.

W dniu 23.07.2018 na antenie TVP Info w programie „W tyle wizji” wykorzystano bez zgody zespołu naszą piosenkę „Jak słodko zostać świrem”. Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o „świrach pod sejmem”. O całym zdarzeniu wykorzystania piosenki poinformowali nas oburzeni fani zespołu.

Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce.

Żądamy od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie „W tyle wizji” i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu.

Żądamy wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS.

W przypadku odmowy spełnienia naszych żądań, będziemy domagać się spełnienia tych warunków na drodze sądowej.

Zespół Big Cyc

Polecane

Może Cię zainteresować