×

IMGW ostrzega: burze jeszcze nie odpuściły, nadchodzą gigantyczne upały!

Ostrzeżenie przed burzami i upałami zostało oficjalnie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Lepiej przygotować się na potencjalnie gwałtowne burze.

Ostrzeżenie przed burzami i upałami

22 czerwca był bardzo aktywny jeśli chodzi o pogodę. Odczuli to zwłaszcza mieszkańcy Wielkopolski oraz Małopolski. Poznań został zalany przed masę wody, a miasto zostało sparaliżowane. Niestety to nie koniec niespodzianek ze strony pogody. Oficjalnie wydano ostrzeżenia przed upałem żółtego stopnia (poziom drugi) w kwestii upałów dla województwa: Małopolskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego, Świętokrzyskiego oraz Podlaskiego.

Jak przekazali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

Prognozuje się dalsze występowanie upałów. Temperatura maksymalna w dzień wynosić będzie od 28°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy wynosić będzie od 17°C do 21°C, jedynie lokalnie spadki temperatury do 15°C.-Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może wystąpić grad.

Niekorzystna pogoda

To nie koniec ostrzeżeń. Na terenie wspomnianych regionów obowiązuje także pierwszy stopień zagrożenia ze strony burz z gradem. Dlatego mieszkańcy tych terenów powinni pochować wrażliwe przedmioty znajdujące się na zewnątrz, aby nie doznały uszkodzeń. Warto także przeparkować swój samochód, jeśli ten znajduje się w pobliżu drzew lub w nisko położonym terenie, który mógłby zostać zalany.

Osoby wrażliwe na ciśnienie powinny uważać:

Polska jest w polu obniżonego ciśnienia rozciągającego się od Skandynawii po Bałkany i Alpy. Od zachodu kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny poprzedzony strefą zbieżności. Za frontem napływa chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego, przed frontem zalega gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Przewiduje się wzrost ciśnienia.
W związku z możliwymi opadami wprowadzono także Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące gwałtownego wzrosty stanów wody. Szanse wystąpienia wspomnianych zjawisk pogodowych wacha się między 65 a 85 proc.

Wspomniane ostrzeżenia obowiązują dnia 23 czerwca w godzinach od 12:00 do 00:00.

Źródła: www.se.pl, www.fakt.pl, meteo.imgw.pl, meteo.imgw.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować