×

Oślepiono załogę śmigłowca LPR. Ucierpiał jeden z ratowników

Oślepiono załogę śmigłowca LPR światłem lasera, podczas ich powrotu z akcji ratunkowej. To kolejny taki przypadek w ostatnich miesiącach. Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z tego typu działań.

Oślepiono załogę śmigłowca LPR

Jak podaje Rmf.fm, do zdarzenia doszło wczoraj, tj. 9 listopada ok. godz. 17:00, gdy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego wracał z akcji ratunkowej.

W pewnym momencie, w okolicach Warszawy załoga LPR została oślepiona światłem lasera. I tylko dzięki czujności oraz doświadczeniu pilota, udało się uniknąć tragedii. Zgodnie z procedurą zmienił kierunek lotu, a następnie bezpiecznie wylądował.

Jak powiedziała dziennikarzom TVN, Katarzyna Gawełda z LPR:

Pilot natychmiast po zauważeniu wiązki lasera, obróciła śmigłowiec i zmieniła kierunek lotu. Tak wyglądają nasze procedury na wypadek takich sytuacji. Załodze udało się bezpiecznie wrócić do bazy

Skutki oślepiania laserem

Ta z pozoru niewinna zabawa, może być przyczyną nieszczęścia. W sobotnim zdarzeniu ucierpiał ratownik medyczny, który siedział z przodu z pilotem.

Gawełda zaznaczyła, że mężczyzna miał problemy ze wzrokiem, które po pewnym czasie ustąpiły.

Widział poświatę i powidoki, cierpiał na zaburzenia widzenia. Te dolegliwości, na szczęście, przeszły samoistnie

Do podobnego incydentu doszło we wrześniu tego roku. Wtedy po oślepieniu śmigłowca, lekarz LPR doznał uszkodzenia wzroku i musiał przerwać pracę w pogotowiu.

Czy uda się namierzyć sprawcę tego, mówiąc wprost, idiotycznego czynu? Może być trudno. Wiadomo tylko, że wiązka lasera była kierowana przez osobę znajdującą się w okolicach Marek bądź Ząbek. Sprawą jednak zajmie się wewnętrza komisja.

Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzega

Niektóre osoby używają laserów niewłaściwie i to z premedytacją. Są też tacy, którzy korzystając z tego typu gadżetów zupełnie nieświadomie oślepiają np. pilotów.

Właśnie dlatego Urząd Lotnictwa Cywilnego prowadzi kampanię społeczną „Laser to nie zabawka”. Chce w ten sposób przybliżyć społeczności konsekwencje wynikające z bezmyślnego używania laserów.

Za oślepienie załogi i sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności, a w szczególnych przypadkach – nawet do 12 lat

Źródła: metrowarszawa.gazeta.pl, fakty.interia.pl, tvn24.pl
Fotografie: Youtube.com (miniatura wpisu), Youtube.com

Może Cię zainteresować