×

Dramatyczne nagrania z Niemiec po przejściu orkanu Sabina. U nas zaczyna się to samo!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w całej Polsce wystąpią bardzo silne wiatry, których prędkość sięgnie nawet 200 km/h. Źródłem mocnych podmuchów będzie orkan Sabina, który już sieje spustoszenie za naszą zachodnią granicą.

Orkan Sabina nadciąga

Pochodzące z Niemiec nagrania, które ludzie zamieszczają w mediach społecznościowych przedstawiają jak orkan daje się im we znaki. Sabina przywędrowała do Niemiec w niedzielny poranek i od tego momentu szaleje w całym kraju.

Niesprzyjające warunki pogodowe u naszych zachodnich sąsiadów doprowadziły do wielu zniszczeń. Konieczne było zawieszenie sporej liczby lotów krajowych i zagranicznych. W sieci krąży mnóstwo filmów i zdjęć, pokazujących kataklizm. Wiatr łamie drzewa, przewraca ogrodzenia i zrywa linie wysokiego napięcia.

Służby są w stanie gotowości. Mieszkańcy proszeni są o nieopuszczanie zabudowań. Orkan będzie odpowiedzialny także za kształtowanie pogody w Polsce w najbliższych dniach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił niemal w całym kraju ostrzeżenia drugiego stopnia.

W Tatrach i Sudetach obowiązuje ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia. Wiatr będzie tam wiał z prędkością sięgającą nawet 200 km/h. TOPR apeluje, aby zrezygnować z wycieczek w góry. Oprócz wiatru możemy się spodziewać zbliżającego się frontu niskiego ciśnienia, a co się z tym wiąże silnych opadów deszczu. Miejscami może dojść do podtopień.

Skutki już są odczuwalne w Polsce

Z powodu orkanu Sabina, lotnisko Chopina w Warszawie było zmuszone odwołać w niedzielę aż 12 rejsów lotniczych. Mowa tu o wylotach i przylotach do lub z Londynu, Amsterdamu, Dusseldorfu, Monachium, Brukseli i Paryża.

Dziś spodziewane są kolejne odwołania lotów. Do tej pory w związku z wichurami Państwowa Straż Pożarna w całym kraju podjęła aż 1,1 tys. interwencji. 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij