×

Opaski mogą być niebezpieczne. Przekonała się o tym mama zmarłej dziewczynki

Każda mama jest zakochana w swoim dziecku i chce by wyglądało jak najpiękniej. Niezwykle modne są wszelkiego rodzaju kolorowe opaski, ozdobne kokardki, które sprawiają, że maluchy wyglądają jeszcze bardziej uroczo. Wiele mam przyozdabia główki swoich pociech popularnymi opaskami. Trzeba jednak na nie uważać. Opaski mogą być niebezpieczne.

Opaski mogą być niebezpieczne?

Wszyscy znamy i z przyjemnością oglądamy zdjęcia uśmiechniętych noworodków i maluchów w ślicznych, modnych ubrankach. Całości często dopełniają czapeczki, opaski, wstążki. Trzeba jednak w tym stylizowaniu swoich pociech zachować umiar i zdrowy rozsądek oraz przewidywać konsekwencje.

Wszelkie ozdoby mogą okazać się niebezpiecznie dla najmłodszych. Mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu dzieci. W najgorszy możliwy sposób przekonała się o tym mama 14-tygodniowej dziewczynki.

14-tygodniowa dziewczynka udusiła się opaską

Szczególną popularnością cieszą się opaski dla noworodków i najmłodszych dziewczynek. Dowodem na to, jak opaski mogą być niebezpieczne jest historia jednej z mam z Glasgow. Przyjaciółka kobiety za jej zgodą opisała zdarzenie na Facebooku. Post stał się viralem i przestrogą dla innych rodziców.

Mama 14-tygodniowej dziewczynki zabrała ją w wózku na spacer. Córeczka po spacerze zasnęła. Na głowie miała opaskę. Gdy po jakimś czasie jej mama zajrzała do wózka, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, okazało się, że podczas snu opaska zsunęła się dziecku na usta i nosek. Dziewczynka nie oddychała. I mimo że udzielono jej natychmiastowej pomocy, nie udało się jej uratować. Dziewczynka zmarła. Sekcja zwłok potwierdziła, że przyczyną śmierci dziecka było uduszenie.

Jak bezpiecznie używać opasek na włosy dla najmłodszych

Ta historia uczy z jak wielką uważnością należy podchodzić do tego typu ozdób dla najmniejszych dzieci. Jeśli decydujemy się na opaskę na włosy, warto wprowadzić kilka zasad. Nie wolno zakładać dziecku opaski do spania. Wówczas ryzyko zsunięcia się jej jest największe i to może okazać się dla malucha bardzo niebezpieczne.

Należy wybierać te opaski na głowę, które są miękkie i nie uciskają głowy dziecka. Jeśli dziewczynka po całym dniu spędzonym w opasce źle śpi, budzi się, powinno to wzmóc czujność rodziców. Być może ten dyskomfort jest spowodowany zbyt mocno uciskającą opaską i w konsekwencji bólem.

Warto rozważyć zakładanie tego typu ozdób tylko od czasu do czasu, na przykład podczas wyjść z domu. Niektórzy pediatrzy sugerują, by nie korzystać z opasek do włosów przed ukończeniem przez dziecko szóstego miesiąca.

Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo dziecka i jego zdrowie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: 5mindlazdrowia.pl, Opaski dla dzieci mogą być niebezpieczne. Mama ostrzega przed uduszeniem | WP parenting, jestesmama.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować