×

Kolejny ogromny pożar pod Moskwą. Płonie kompleks magazynów

Ogromny pożar pod Moskwą, w kompleksie magazynów, w których składowano materiały drukowane. Płomienie pojawiły się w nocy z poniedziałku na wtorek. To już kolejne takie zdarzenie w Rosji w ostatnim czasie.

Ogromny pożar pod Moskwą

Pożar wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek 3 maja, w magazynie wydawnictwa „Proszeszczenie” na terenie kompleksu produkcyjno-magazynowego „Atlant Park” pod Moskwą. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie i szybko pochłoną cały magazyn. Zajął powierzchnię co najmniej 24 tysięcy metrów kwadratowych. Na miejscu zdarzenia pracowało 37 zastępów straży pożarnej i ponad setka strażaków.

Wydawnictwo „Proszeszczenie” jest prokremlowskie. Przechowywano w nim materiały drukowane, książki i ulotki. Amerykańska dziennikarka Anne Applebaum zauważyła, że „jest to wydawnictwo, które wyrzuciło słowo 'Ukraina' z historii świata”.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych potwierdziło informację o wybuchu pożaru. Nie podano jednak, co mogło być jego przyczyną. Na razie nie wiadomo też, czy są ofiary tego zdarzenia.

Czarna seria?

Ostatnio w Rosji doszło do serii tajemniczych pożarów. W ciągu zaledwie kilku dni ogień pojawił się m.in. w magazynie ropy w Biełgorodzie czy w instytucie badawczym Ministerstwa Obrony w Twerze (według nieoficjalnych ustaleń, w instytucie pracowano nad pociskami Iskander). W Biełgorodzie zginęły dwie osoby, natomiast w Twerze ofiar było siedem.

Pod koniec kwietnia pożar wybuchł też w zakładzie chemicznym w Kineszmie (jeden z największych producentów rozpuszczalników chemicznych w Rosji).

Ogień strawił również zakład przemysłu kosmicznego w Korolowie, wspomniany już magazyn ropy naftowej oraz bazę wojskową w Briańsku, a także elektrownię na wyspie Sachalin.

W nocy 1 maja pożar wybuchł z kolei w fabryce zbrojeniowej na Syberii.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij