×

Turcja walczy z ogromnymi pożarami. Wstrząsające relacje polskich turystów

Ogromne pożary w Turcji szybko obejmują kolejne tereny. Od środy sytuacja jest bardzo ciężka. Spłonęło już wiele domów oraz zakładów pracy. Są także ofiary śmiertelne i wiele osób rannych.

Ogromne pożary w Turcji

Od środy 28 lipca Turcja zmaga się z ogromnymi pożarami, które szybko obejmują kolejne tereny. Do wybuchu doszło w południowej części Turcji w okolicach Manavgatu, prowincja Antalya. Ze względu na silny wiatr płomienie błyskawicznie pochłonęły kilka hektarów lasu. Następnie wiatr skierował pożar w kierunku miasta, a także do miejsc, w których wypoczywają turyści.

W związku z zagrożeniem władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców niektórych wiosek. Z pożarami walczy obecnie ponad 4 tys. strażaków. Ogień gaszony jest również z powietrza, m.in. przy użyciu rosyjskich bombowców wodnych. Pomoc w walce z żywiłem zadeklarowały także sąsiednie państwa – Azerbejdżan i Grecja.

Turecka agencja informacyjna KUNA poinformowała, że w wyniku pożarów zmarły 4 osoby. Natomiast 183 trafiły do szpitala.

Zagraniczne media podają, że pożary pojawiły się równocześnie w kilku punktach. Władze nie wykluczają, że ktoś przyczynił się do ich wybuchu. Jak stwierdził burmistrz Antalyi, Muhittin Bocek:

Rozprzestrzenienie się pożaru z Manavgat do czterech różnych punktów przypomina podpalenie. Ale w tej chwili nie mamy konkretnych informacji.

Także prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, zapewnił, że ruszy śledztwo w tej sprawie:

Wszelkie niezbędne wsparcie zostanie udzielone naszym współobywatelom, którzy ucierpieli w wyniku pożaru.

Relacje polskich turystów

W związku z rozprzestrzeniającym się pożarem na terenie Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do polskich turystów o czujność i rejestrację w serwisie Odyseusz. Jest to portal, który ułatwia kontakt służb z podróżującymi w nadzwyczajnych sytuacjach:

Placówka w Ankarze oraz Konsulat Honorowy w Antalyi pozostają w stałym kontakcie z miejscowymi służbami i rezydentami biur turystycznych. Według informacji otrzymanych od lokalnych służb w tej chwili sytuacja jest pod kontrolą i nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak nie należy wykluczać ryzyka rozprzestrzeniania się ognia.

Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć oraz nagrań polskich turystów, którzy na własne oczy obserwują niszczycielski żywioł. Widać, że skala zniszczeń jest ogromna.

Źródła: wiadomosci.poinformowani.pl, wiadomosci.gazeta.pl, wyborcza.pl, wiadomosci.onet.pl, www.kuna.net.kw

Może Cię zainteresować

zamknij