×

Wstrząsająca krzyżówka w „Gazecie Polskiej”. Z jej zagadek sączył się jad nienawiści

Po zabójstwie i śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza bardzo dużo mówi się o mowie nienawiści, która nie jest niczym innym, jak atakiem poprzez „odczłowieczenie” krytykowanych osób. Atakiem, któremu wielu Polaków mówi stanowcze „NIE”. Wciąż trwa debata i obwinianie się o wprowadzenie jej do dyskusji, a służby coraz częściej interweniują w przypadku osób, które nie szczędziły karygodnych słów pod adresem innych. Tymczasem tuż po śmierci prezydenta, 16 stycznia 2019 roku, „Gazeta Polska” zamieściła w najnowszym wydaniu bulwersującą krzyżówkę.

Zagadka, która wzbudziła ogromne kontrowersje

Hasła krzyżówki Piotra Lisiewicza, która pojawiła się w tygodniku, nijak ma się do walki z mową nienawiści, a wręcz przeciwnie. Wystarczy przyjrzeć się odpowiedzi na tę zagadkę: „pasożyt ludzki, co po dodaniu jednej samogłoski staje się nudziarzem w czerwonych okularach”? Rozwiązanie to oczywiście „Owsiak”! Owsiak, który przez hejterów często jest nazywany właśnie „owsikiem”.

Czy nie zostają przekraczane w tym momencie pewne granice człowieczeństwa? Czy to nie właśnie takie ataki spowodowały, że prezes WOŚP zapowiedział swoją rezygnację? W końcu to nie pierwszy i z pewnością nie ostatni tego typu przypadek. Przypomnijmy, że rozwiązaniem całej ostatniej krzyżówki było hasło, które zniechęcało do pomagania WOŚP – „Ani grosza na Owsiaka”. 

Autor zagadek słynie z dosadnych ocen lub aluzji do wydarzeń politycznych

Cykl Piotra Lisiewicza pojawia się w „Gazecie Polskiej” od września 2018 roku.

Od dziś mogę czuć się autorem spełnionym, bo to rzadki przypadek, by plan twórcy powiódł się w 100 procentach: krzyżówka miała oburzać i oburza – stwierdził Lisiewicz

Kiedy natomiast zapytano redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”, Tomasza Sakiwicza, o to, czy porównanie Jerzego Owsiaka do pasożyta nie jest nie na miejscu, ten odparł, że to nie jest porównanie.

 Cenzurowanie satyry to najgłupsza forma cenzury, zawsze się źle kończy – dodał

Tak to odebraliście?

Reakcja

Zagadkę i jej rozwiązanie błyskawicznie podchwyciła Platforma Obywatelska. Największa opozycja partii rządzącej zaznaczyła, że tygodnik „Gazeta Polska” jest sponsorowany przez spółki skarbu państwa, co miałoby się przyczynić do hejtu wymierzonego pod adresem prezesa WOŚP.

Na tym nie koniec…

Rozwiązanie wspomnianej wcześniej zagadki to nie koniec nagonki w ostatniej krzyżówce tygodnika. Czerwona menda znana z manifestacji KOD, co ogłosiła się reprezentantem nauczycieli, Samorządowiec z PO, co wspiera Rosjan w zablokowaniu przekopu Mierzei Wiślanej – takie hasło również pojawiło się w oburzającej krzyżówce Piotra Lisiewicza, która ukazała się na łamach „Gazety Polskiej”. Na szczególną uwagę zasługuje także hasło, jakie otrzymujemy po rozwiązaniu krzyżówki. Hasło to brzmi „Totalne świnie”, które ma być nawiązaniem do opozycji. Opozycji nazywanej przez polityków PiS „totalną opozycją” lub po prostu „totalnymi”.

Czy przedstawione wyżej zagadki i ich rozwiązania są według Was szeroko rozumianą mową nienawiści, której tak wiele osób w ostatnim czasie stanowczo się sprzeciwia? A może to tylko zwykłe porównania, które nikomu nie powinny się źle kojarzyć? Jakie jest Wasze zdanie?

Może Cię zainteresować

zamknij