×

11 faktów o obgryzaniu paznokci, które powstrzymają Cię, zanim znów włożysz palce do ust

Próbujesz na wszelkie sposoby zmusić się do tego, aby nie obgryzać paznokci, ale jest to silniejsze od Ciebie? Nie jesteś w tym osamotniony. Takich osób jest więcej i zaufaj mi, że także każdego dnia toczą walkę z tym, aby nie przykładać odruchowo dłoni do twarzy – stąd już blisko do obgryzania. Czy da się w ogóle zatrzymać tę nieszczęsną karuzelę? Szczerze wierzę, że pomogą Wam w tym te straszne fakty związane z obgryzaniem. Nomem omen, trzymam za Was kciuki!

1. Pod Twoimi paznokciami jest dużo bakterii

Paznokcie znajdują się na samym końcu palców, a co za tym idzie, dotykamy nimi praktycznie wszystkiego. Zarazki czają się na każdym kroku i nie ma co ukrywać, że obgryzanie paznokci tylko ułatwia przedostawanie się drobnoustrojów do naszego organizmu. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zarazków znajdujących się pod paznokciami jest Staphlococcus aureus, który może wywoływać infekcje skóry, takie jak wrzody i ropnie.

2. Kiedy ssiesz palca i obgryzasz paznokcie, to miejsce staje się jeszcze większym zagłębiem bakterii

W 2007 roku tureccy naukowcy zbadali 59 osób, aby sprawdzić, czy obgryzanie paznokci ma rzeczywisty wpływ na transport bakterii do jamy ustnej. Sprawdzali ślinę w poszukiwaniu bakterii, takich jak Escherichia coli i wielu innych… I wiecie co? 76% osób, które obgryzały paznokcie, uzyskało wynik pozytywny, w porównaniu do reszty badanych, którzy nie byli nosicielami. Więc jeśli nie chcesz spędzić połowy swojego życia, zastanawiając się skąd Twoje problemy związane z częstym odwiedzaniem toalety, już dziś przestań obgryzać paznokcie.

3. Jeśli obgryzasz paznokcie, istnieje prawdopodobieństwo, że uszkodzisz zęby

Kto by pomyślał, że z pozoru takie niezbyt inwazyjne obgryzanie może mieć wpływ na zniszczenie uzębienia?! W historii zdarzyły się przypadki, że ta czynność spowodowała złamanie zębów, utratę ich… a u paru osób nawet przemieszczenie szczęki!

4. Możesz obgryzać je nieświadomie w nocy

To jest dość problematyczne, ponieważ nocą nie kontrolujesz swoich zachowań i znów cierpią na tym zęby, które są już wystarczająco zniszczone przez obgryzanie paznokci w ciągu dnia. Skąd pewność, że możesz to robić także nocą? Obgryzanie paznokci może być reakcją nerwową, więc prawdopodobieństwo, że będziesz to robić także w czasie snu, jest naprawdę wysokie.

5. Jeśli nosisz aparat na zębach i obgryzasz paznokcie, możesz narazić się na sporo problemów

Dr Ansa Akram, stomatolog z Uniwersytetu w Bristolu, powiedziała serwisowi BuzzFeed, że osoby uzależnione od obgryzania, które noszą aparat na zębach, same sobie szkodzą. To naprawdę ryzykowne! Ten nawyk nie tylko może spowodować uszkodzenie sprzętu, ale może również powodować lub zwiększać resorpcję korzeni zębów.

6. Obgryzanie paznokci może spowodować cofanie się dziąseł

Paznokcie z reguły są twarde, a gryzienie ich może doprowadzić do tego, że dziąsła zaczną się cofać. Ale może dojść do jeszcze czegoś gorszego (tak, to jest możliwe)! Jedno szczególnie koszmarne studium przypadku wspomniane zostało w raporcie dr Carlene B. Krejci, która zajmowała się dzieckiem, cierpiącym z powodu bolących dziąseł nabrzmiewających pod jednym z zębów. Jak się okazało, w dziąśle były paznokcie, które doprowadziły do takiego stanu!

7. Prowadzi także do nieświeżego oddechu

Obgryzanie paznokci może prowadzić do halitozy, czyli nieświeżego oddechu. Wprowadzasz do jamy ustnej bakterii, przez które Twój rozmówca może w jednej sekundzie nagle się ulotnić…

8. Jeśli obgryzasz paznokcie, wiedz, że na końcówkach palców może pojawić się ropa

Często gdy obgryzasz paznokcie, zrywasz także skórę wokół nich. I tutaj pojawia się poważny problem. Możesz doprowadzić do pojawienia się małych ran, które niesamowicie bolą i są wypełnione ropą. Można porównać to do opryszczki na palcu. Można to wyleczyć za pomocą pigułek, ale czasami trzeba usunąć ropę chirurgicznie!

9. Może doprowadzić do opryszczki

Tak, wiemy, że to brzmi bardzo poważnie, ale sami się nad tym zastanówcie. Na palcach jest masa bakterii, które wprowadzamy do jamy ustnej. Nie ma chyba prostszego sposobu na to, aby 'zaprosić' bakterie do swojego organizmu.

10. Obgryzanie paznokci pomalowanych lakierem jest trujące!

Mnóstwo lakierów do paznokci zawiera formaldehyd – substancja używana do balsamowania ciał zmarłych. Sama ta informacja powinna być sygnałem, aby trzymać swoje krwistoczerwone paznokcie daleko od jamy ustnej.

11. Jeśli będziesz obgryzać regularnie paznokcie, nigdy nie odrosną

Przewlekłe obgryzanie paznokci może uszkodzić łożysko paznokcia, które po odsłonięciu prowadzi do nieodwracalnego skracania. Czy tego właśnie chcesz dla siebie?

Może Cię zainteresować

zamknij