×

Nowy wirus w Chinach! Badacze obawiają się wybuchu kolejnej globalnej pandemii

Kolejne złe wieści z Chin. Jak podaje BBC, w kraju wykryto nowy szczep wirusa świńskiej grypy, który ma „pandemiczny potencjał”. Czy nowy wirus w Chinach wywoła kolejną światową pandemię?

Nowy wirus w Chinach!

Naukowcy w Chinach zidentyfikowali nowy szczep chińskiej grypy. Wirus przenoszony jest przez świnie, ale eksperci twierdzą, że może również przenosić się na ludzi. W związku z tym, że wirus jest nowy, system immunologiczny człowieka nie jest przystosowany, aby z nim walczyć.

Niepokojące informacje przekazywane przez PPB, pojawiły się na łamach czasopisma „Proceedings of National Academy of Sciences”. Eksperci apelują, aby natychmiast rozpocząć procedury – wprowadzić środki zwalczania wirusa u świń i ścisły monitoring pracowników przemysłu trzody chlewnej. U niektórych znaleziono już ślady infekcji.

Badacze nazwali nowego wirusa G4 EA H1N1. Ich zdaniem może on namnażać się w komórkach wyściełających ludzkie drogi oddechowe.

W tej chwili jesteśmy skupieni na koronawirusie i słusznie, ale nie możemy stracić z oczu potencjalnie niebezpiecznych nowych wirusów

– przypomina jeden z naukowców.

Pandemia świńskiej grypy

Już raz świat musiał zmierzyć się z pandemią świńskiej grypy, która rozpoczęła się w 2009 roku w Meksyku (wirus świńskiej grypy był znany już w latach 30 XX wieku, jednak nie stanowił on wówczas zagrożenia dla ludzi). Dopiero mutacja wirusa A/H1N1, która pojawiła się na przełomie marca i kwietnia, niemal natychmiast powodowała śmierć u chorujących osób.

Wirus rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Tylko pierwszego miesiąca z powodu świńskiej grypy zmarło 159 osób. Ostatecznie nie wiadomo, ile osób dokładnie zmarło z powodu mutacji wirusa A/H1N1 , ale szacunki szacunki wahają się między 150 a prawie 600 tysięcy.

Czy nowy wirus okaże się równie niebezpieczny?

Jak wynika z najnowszych danych, zakażenie koronawirusem stwierdzono już u 10,18 mln ludzi na całym świecie. Ponad 502 tys. zakażonych osób zmarło.

Fotografie: Twitter, www.pickpik.com

Może Cię zainteresować