×

Wykryto nowy wariant koronawirusa w Finlandii. Trudniej go wykryć

Naukowcy odkryli nowy wariant koronawirusa w Finlandii, któremu nadano roboczą nazwę FIN-796H. Nazwano go „wyjątkowym”.

Nowy wariant koronawirusa w Finlandii

Nową mutację koronawirusa wyodrębnili naukowcy z Vita Laboratoriot oraz Instytutu Biotechniki Uniwersytetu w Helsinkach. Badaczka Taru Meri oznajmiła, że wariant wykryto u chorego z południowej części kraju. Jej zdaniem, pochodzi on prawdopodobnie spoza Finlandii ze względu na niewielką liczbę zakażeń do jakich dochodzi w tym kraju.

Badacze stwierdzili, że Fin-796H zawiera mutacje wcześniej wykryte w tzw. brytyjskim i południowoafrykańskim wariancie koronawirusa, ale ich kombinacja czyni go „wyjątkowym”. Na razie jednak szczegóły dotyczące jego zakaźności i potencjalnej odporności na szczepionki „nie są znane”.

Taneli Puumalainen, naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) podkreśla jednak, że należy powstrzymać się przed paniką, ponieważ wyniki badań mają wstępny charakter. Przyznał, że do informacji o „nowej mutacji” władze podchodzą „ze spokojem”.

Nie mówiłbym jeszcze o fińskim wariancie wirusa.

– podkreślił Taneli Puumalainen, którego cytuje PAP.

Dodał także, że ze wstępnej wiedzy wirusologów nie wynika, aby ten rodzaj wirusa rozprzestrzeniał się szybciej.

Trudniejszy do wykrycia

Fińskich badaczy najbardziej niepokoi fakt, iż mutację Fin-796H „trudniej wykryć” w zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niektórych testach PCR.

Na szczęście Vita i prawdopodobnie także inne laboratoria przeprowadzające diagnostykę w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w Finlandii stosują metody identyfikujące co najmniej dwa regiony genów wirusa i dzięki temu możliwe było wykrycie tego patogenu u osoby zarażonej. Jednak w innych krajach takie badania mogą nie być prowadzone.

– tłumaczył prof. Sakari Jokiranta, mikrobiolog kliniczny w Vita Laboratories.

Taneli Puumalainena poinformował, że jak dotąd w Finlandii zgłoszono 450 przypadków zakażeń nowymi wariantami koronawirusa. Spośród nich 422 to wariant brytyjski, 22 wariant południowoafrykański, a jeden przypadek dotyczy brazylijskiej odmiany wirusa.

Źródła: zdrowie.radiozet.pl, businessinsider.com.pl, www.politykazdrowotna.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij