×

Nowe zasady podróży do Niemiec. Konieczny negatywny test lub szczepienie

Pracujesz u naszych zachodnich sąsiadów? A może zamierzasz wyjechać tam w celach turystycznych? Tak czy inaczej powinieneś wiedzieć, że od 1 sierpnia obowiązują nowe zasady podróży do Niemiec. Przejazd przez granicę nie dla wszystkich!

Nowe zasady podróży do Niemiec

Polska szykuje się na kolejną falę koronawirusa. Rządzący starają się przekonać Polaków do szczepień, jednak efekty tych starań jak dotąd nie są powalające. Skuteczniej działają natomiast decyzje takie jak ta. Niemcy zdecydowali, że od 1 sierpnia wchodzi w życie zmiana rozporządzenia dotyczącego wjazdu do kraju. W związku z tym, od dzisiaj do przekroczenia niemieckiej granicy konieczne jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19 (nowe zasady obowiązują również tych, którzy przekraczają granicę drogą lądową).

Test trzeba wykonać najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do Niemiec, a czas liczy się od godziny pobrania próbki. Dla Polaków jest to o tyle uciążliwe, że polski wynik testu musi być przetłumaczony na jeden z pięciu języków: niemiecki, angielski, włoski, hiszpański lub francuski.

Możliwe są wyrywkowe kontrole przy przejściach granicznych czy na dworcach. Będzie je przeprowadzać policja federalna.

Czy warto ryzykować? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć indywidualnie.

Nieprzestrzeganie zasad może być kosztowne

– ostrzega niemiecki tygodnik Spiegel.

Na przykład w Nadrenii Północnej-Westfalii wszyscy, którzy próbują uniknąć obowiązku kwarantanny, muszą liczyć się z grzywną w wysokości do 10 000 euro. Natomiast osobie, która pójdzie do pracy, mimo że po podróży powinna pozostać na kwarantannie, grozi maksymalna grzywna w wysokości 25 000 euro. Na taryfę ulgową raczej nie ma co liczyć.

Wyjątek dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Jak zwykle w przypadku ustalania nowych reguł, są także wyjątki. W tym przypadku chodzi o:

  • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE)
  • ozdrowieńców (28 dni – 6 miesięcy po chorobie)
  • dzieci do 12 r. życia
  • pracowników transgranicznych
  • osoby, które przewożą zawodowo ludzi lub towary
  • osoby, które wjeżdżają do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin).

Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat COVID-19.

Jest jednak jedno „ale”. Zaszczepieni i ozdrowieńcy, którzy wjeżdżają do Niemiec z obszaru zagrożonego koronawirusem, również muszą przedstawić negatywny wynik testu. Na liście obszarów wysokiego ryzyka nie ma Polski (przynajmniej na razie).

Wszyscy, którzy przyjeżdżają do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka lub obszaru występowania nowych wariantów koronawirusa muszą podać na portalu internetowym rządu swoje dane osobowe i miejsce zamieszkania na czas niezbędnej kwarantanny wjazdowej. A kwarantanna to 10 dni w przypadku osób, które wjeżdżają do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka i 14 dni w przypadku osób, które przyjeżdżają z krajów, w których występują warianty wirusa.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować