×

Mandaty za brak szczepienia już od marca. Prezydent Austrii podpisał dzisiaj ustawę

Czy mandaty za brak szczepienia zmuszą społeczeństwo do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19? Czy w tym kierunku powinna iść walka z pandemią COVID-19? Z pewnością takie przepisy jeszcze bardziej podzielą społeczeństwo, ale austriacki rząd nie ma litości dla przeciwników szczepień. Prezydent podpisał dzisiaj ustawę, która teraz czeka tylko na kontrasygnatę kanclerza Karla Nehammera i publikację.

Obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu

W Polsce szaleje piąta fala COVID-19. Według prognozy ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW do końca piątej fali pandemii wirusem SARS-CoV-2 zarazi się 30 mln osób.

W związku z zagrożeniem podejmowane są kolejne kroki, które miałyby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a przede wszystkim liczbę chorych wymagających hospitalizacji oraz liczbę zgonów.

mandaty za brak szczepienia
Flickr

Wiceprzewodniczący komisji zdrowia chce w tym celu wprowadzić obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu. Dla tych, którzy zarażą innych, miałyby być z kolei nakładane kary finansowe.

Nowy projekt w sprawie weryfikacji covidowej wprowadzi obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nakłada kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników

– powiedział w Programie 3. Polskiego Radia wiceprzewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha.

Jak wysokie kary finansowe ma na myśli wiceprzewodniczący komisji zdrowia? Kwota zwala z nóg!

Ten test będzie musiał wykonywać pracownik, nieobowiązkowo oczywiście, a pracodawca sprawdzić. Ale jeżeli tego testu pracownik nie wykona, a w pracy ktoś ma ujemny test i zarazi się, to taki pracownik musiał po prostu zapłacić odszkodowanie

– dodał.

Kara finansowa dla tych pracowników, którzy zarażą innych, miałaby wynosić pięć płac minimalnych, czyli około 12-15 tys. złotych.

mandaty za brak szczepienia
Pixabay

Mandaty za brak szczepienia w Austrii

O obowiązku szczepień zadecydowała 20 stycznia Rada Narodowa, a 3 lutego ustawa została przyjęta przez Radą Federalną. Dzisiaj z kolei ustawę o obowiązku szczepień przeciw Covid-19 podpisał prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. Teraz czeka ona tylko na kontrasygnatę kanclerza Karla Nehammera i publikację.

Tym samym austriacki rząd zatwierdził kontrowersyjne przepisy zmuszające pełnoletnich mieszkańców Austrii do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Wyjątki mają stanowić kobiety w ciąży, chorzy z orzeczonymi przeciwwskazaniami lekarskimi i warunkowo ozdrowieńcy.

Za brak szczepień rząd przewiduje kary finansowe od 600 do nawet 3600 euro.

mandaty za brak szczepienia
Pixabay

Nowe prawo dotyczące obowiązku szczepień w Austrii wejdzie w życie już 5 lutego. Uwzględnia jednak okres przejściowy, który daje czas obywatelom na uzupełnienie szczepień. Finalnie przepisy mają być egzekwowane od 16 marca 2022 roku.

Zbliża się koniec pandemii? Dyrektor WHO przekazał optymistyczne wieści.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.gazetaprawna.pl
Fotografie: Flickr, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij