×

Nowe restrykcje po świętach? Rzecznik rządu zdradza, co nas może czekać

Będą nowe restrykcje po świętach? O planach rządu po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego opowiedział rzecznik Piotr Müller, który był gościem radiowej Trójki.

Znowu ponad 500 zgonów

Prawie 24 tys. pacjentów w szpitalach i niemal 440 tys. osób na kwarantannie – podsumowanie tuż przed świętami wypada kiepsko. Święta Bożego Narodzenia znów będą się odbywać w cieniu, tym razem czwartej już fali pandemii. W najnowszym raporcie poinformowano o 13 806 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. To o kilka tysięcy mniej, niż w ubiegłym tygodniu, ale najważniejsza informacja jest taka, że nadal umiera kilkuset chorych na dobę. Tym razem resort poinformował o śmierci 538 pacjentów, 132 osoby nie miały chorób współistniejących.

Nowe przypadki zakażenia pochodzą z następujących województw: mazowieckiego (1761), śląskiego (1650), wielkopolskiego (1563), dolnośląskiego (1187), małopolskiego (1108), kujawsko-pomorskiego (990), pomorskiego (929), łódzkiego (913), zachodniopomorskiego (768), warmińsko-mazurskiego (590), lubelskiego (532), podkarpackiego (458), opolskiego (355), świętokrzyskiego (338), lubuskiego (306), podlaskiego (212).

146 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Nowe restrykcje po świętach?

W radiowej Trójce zapytano rzecznika rządu Piotra Müllera o nowe obostrzenia. Czy rząd planuje je wprowadzić po świętach Bożego Narodzenia?

Obecne obostrzenia uwzględniają fakt, że pojawił się Omikron, natomiast jeśli by się liczba zachorowań zwiększała, będziemy decydować o dalszych obostrzeniach, ale one i tak są poważne, bo 30 procent limitu to jest znaczący limit

– poinformował Müller.

Zaznaczył jednak, że w tej chwili nie ma planów co do nowych obostrzeń, również takich, które dotyczyłyby poszczególnych branż.

Wczoraj mieliśmy posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i takich rekomendacji, aby dodatkowe obostrzenia przed świętami wprowadzać, nie było

– stwierdził rzecznik.

Müller dodał, że podczas Sylwestra w miejscach użyteczności publicznej będzie obowiązywał ten limit osób, który obowiązuje obecnie, ale z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Rzecznik rządu o obostrzeniach
Twitter

Przypomnijmy: na początku grudnia rządzący zapowiedzieli nowe obostrzenia, w tym naukę zdalną i nowe limity osób w poszczególnych miejscach publicznych. Potem okazało się, że limitu w komunikacji zbiorowej, który miał zacząć obowiązywać od 15 grudnia, jednak nie będzie. Obowiązują za to nowe limity w kościołach, restauracjach, kinach, teatrach czy dyskotekach. Dotyczą one niezaszczepionych osób.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij