×

Nowe objawy koronawirusa u dzieci. Naukowcy apelują do WHO o uzupełnienie listy

Nowe objawy koronawirusa u dzieci potwierdzili naukowcy z Belfastu. Ich zdaniem, w przypadku najmłodszych, Covid-19 jest najczęściej mylony z zatruciem pokarmowym lub grypą żołądkową. Teraz apelują do WHO, by uzupełniono listę kolejnymi symptomami świadczącymi o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Badania naukowców z Belfastu

Powszechnie przyjęło się uważać, że grupa podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem obejmuje seniorów, osoby o obniżonej odporności i cierpiące na choroby współistniejące. Zachorowalność na COVID-19 u dzieci jest relatywnie niska, a nawet jeśli nastąpi, to przebieg infekcji jest najczęściej dużo lżejszy niż u osób starszych, czy przewlekle chorych, lub nawet w ogóle bezobjawowy.

Te wiadomości podziałały uspokajająco na rodziców, jednak, jak alarmuje zespół badaczy z Queen’s University w Belfaście nie można bagatelizować zagrożenia. Naukowcy apelują do Światowej Organizacji Zdrowia o uzupełnienie listy objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 o nieswoiste symptomy, występujące u dzieci.

Mogą one być o tyle mylące, że do złudzenia przypominają objawy zatrucia pokarmowego. Z raportu opublikowanego w serwisie internetowym medRxiv.org, badacze z Belfastu radzą lekarzom, by przy rozpoznaniu zakażenia koronawirusem wśród dzieci brali pod uwagę objawy charakterystyczne również dla grypy żołądkowej.

Nowe objawy koronawirusa u dzieci

Nie jest to pomysł nowy. Taką rekomendację już kilka tygodni temu wystosowała do lekarzy amerykańska agencja rządowa CDC, jednak europejscy naukowcy byli co do tego sceptyczni. Jednak analiza przeprowadzanych na dzieciach testów na koronawirusa wykazała, że większość tych, u których wykryto przeciwciała, była wcześniej leczona z rzekomego zatrucia pokarmowego.

Tymczasem, skoro wykryto u nich przeciwciała, to musi oznaczać, że przechorowały Covid-19, tylko nikt się nie zorientował, że chorują właśnie na to.

Jak wyjaśnia dr Tom Waterfield z Wellcome-Wolfson Institute for Experimental Medicine na Queen’s University w Belfaście:

Po pierwszej fali pandemii w Wielkiej Brytanii dowiedzieliśmy się, że połowa dzieci biorących udział w badaniu nie wykazuje żadnych objawów zakażenia SARS-CoV-2. Natomiast te z objawami zwykle nie mają kaszlu ani zmian w zapachu czy smaku, za to bóle brzucha i biegunki. To badanie potwierdza, że poważnie powinniśmy rozważyć udoskonalenie kryteriów przeprowadzania testów wśród dzieci, a konkretnie wydłużyć listę typowych dla COVID-19 objawów o dolegliwości przewodu pokarmowego.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: parenting.pl, www.medonet.pl, www.medonet.pl
Fotografie: Twitter, Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować