×

Nowe 500 plus! Co dalej z programem? Kto może złożyć wniosek?

Nowe 500 plus. Zmiany wprowadzone zostały w zeszłym roku przez nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Kolejnych możemy spodziewać się już w 2021 roku. Co się zmieni?

Koniec programu 500 plus?

Szefowa Ministerstwa Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że zarówno w 2020 roku, jak i do końca kadencji PiS-u (czyli do 2023 roku) nie przewiduje się kolejnych programów typu 500 plus. Dotyczy to także innych świadczeń polegających na przyznawaniu wspieranym grupom dodatkowych pieniędzy.

W rozmowie z Business Insider Polska powiedziała:

W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny.

Jak przyznała Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej, program 500 plus przestał przynosić pożądane efekty. Jego założeniem było przede wszystkim wzrost dzietności w Polsce. Jednak liczba urodzeń nie wzrosła, a w ubiegłym roku wręcz spadła. Zdaniem pełnomocniczki nie oznacza to wcale porażki programu 500 plus, lecz związane jest to z aktualną sytuacją demograficzną Polski.

Dodatkowo wzrost cen spowodował, że 500 plus nie przynosi już żadnych korzyści. Rosnąca inflacja obniża realną wartość 500 plus. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg niedawno oznajmiła, że rząd nie planuje jednak waloryzacji tego świadczenia.

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA w rozmowie z Business Insider stwierdził:

Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Czy zatem zbliża się koniec programu 500 plus?

Nowe 500 plus

W 2020 roku z programu 500 plus może skorzystać praktycznie każdy rodzic czy opiekun, na zasadach wprowadzonych w 2019 roku. Przede wszystkim chodzi o kryterium dochodowe, jednakże należy w odpowiednim momencie złożyć dokumenty. Okres rozliczeniowy w tej kwestii został wydłużony.

500 plus w 2020 roku kontynuowane jest na zasadzie zmian wprowadzonych w roku 2019. Dotyczy to przede wszystkim zniesienia kryterium dochodowego na pierwsze dziecko, co sprawia, że niemal każdy rodzic czy opiekun po złożeniu wniosku może otrzymać pieniądze z rządu. Warunkiem jest jednak złożenie dokumentów w odpowiednim terminie, tzw. okresie rozliczeniowym, który po zmianach w 500 plus został wydłużony.

Kto musi złożyć wniosek?

Rodzice, którzy już pobierają 500 plus i w zeszłym roku pieniądze zostały im przyznane, teraz nie muszą, jak to wcześniej było, składać kolejnego wniosku. Okres wypłat nowego 500 plus nie kończy się bowiem we wrześniu 2020 roku, ale będzie on obowiązywał aż do 31 maja 2021 roku.

Co jednak z rodzicami, którzy teraz złożą wniosek o 500 plus na pierwsze lub kolejne dziecko? Ich okres rozliczeniowy obowiązuje do do 31 maja 2020, a świadczenie ma zostać wypłacone nie później niż w ciągu miesiąca. Dodatkowo dla rodzin, które w tym roku spodziewają się dziecka, zgodnie ze zniesieniem kryterium dochodowego otrzymają nie 500 plus, ale 1000 plus. Do tego dochodzi becikowe oraz inne świadczenia rodzicielskie.

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus można złożyć w gminie, w której mieszkamy. Złożyć go możemy listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez Internet.

Kolejne zmiany w 500 plus
Twitter
Źródła: superbiz.se.pl, pomorska.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij