×

Nowa strategia walki z Covid-19. Ministerstwo Zdrowia powołuje specjalny zespół

Nowa strategia walki z Covid-19 została przedstawiona na dzisiejszej konferencji prasowej. Minister zdrowia poinformował o powołaniu specjalnego zespołu doradczego w sprawie tzw. „Recovery plan”.

Specjalny zespół doradczy

Dzisiaj zorganizowano konferencję prasową ministra zdrowia. W jej trakcie Adam Niedzielski poinformował o powołaniu specjalnego zespołu doradczego, który pomoże opracować strategię walki z epidemią koronawirusa na jesień. Jak przekazał:

Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Do zespołu zaprosiliśmy specjalistów, naukowców i praktyków ze wszystkich obszarów ochrony zdrowia, tak aby spojrzenie na system było interdyscyplinarne.

W zespole znajdą się m.in. prof. Tomasz Hryniewiecki i dr Andrzej Zapaśnik.

Ten zespół składa się z siedmiu osób, jego głównym zadaniem jest przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Nowa strategia walki z Covid-19

Niedzielski zapowiada, że ma być to zrównoważony plan, oparty na trzech fundamentach:

Pierwszym planem będzie propozycja czegoś w rodzaju bonu na profilaktykę, to może nie będzie dosłownie bon, ale będzie to pewien pakiet badań, które każda osoba w wieku powyżej 40. roku życia będzie mogła wykonać.

Drugim zagadnieniem jest kwestia „uwalniania limitów” w leczeniu specjalistycznym. Chcielibyśmy w ten sposób na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej znieść limity. Punktem wyjścia jest to, że zniesiemy je na pewien czas całkowicie, po to, żeby ta dostępność do usług pozwoliła nadganiać zaległości i szybciej likwidować kolejki.

Trzecim obszarem jest poziom leczenia szpitalnego. Chcemy skoncentrować się na dwóch dziedzinach – onkologii i kardiologii.

Inicjator projektu nie ukrywa, że jednym z elementów strategii będzie pomoc psychologiczna:

Ważnym założeniem tzw. Recovery planu jest też zajęcie się psychologią i psychiatrą. Zgodnie z badaniami, najgorsze konsekwencje izolacji i odosobnienia dotyczą ludzi relatywnie młodych. To są ramy tzw. Recovery plan, który będziemy chcieli przygotować z ekspertami. Bardzo dziękuję, że chcieli wziąć w tym udział.

Co ze szczepionkami?

W związku zaczynającym się sezonem grypowym, coraz więcej osób pyta o szczepionkę. Minister zdrowia podczas konferencji także odniósł się do tej kwestii:

Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień w Polsce. Dzisiaj wydane zostało polecenie o zwiększeniu rezerw materiałowych. Rezerwy zwiększą się na ponad pół miliona szczepień.

Adam Niedzielski wyraził też nadzieję, że na wiosnę 2021 roku pojawi się szczepionka na koronawirusa. Ile będzie kosztować?

Jest europejski mechanizm zakupowy, w którym poszczególne kraje zrzucają się na szczepionkę, współfinansują granty. Ryzyko jest zdywersyfikowane, jeżeli badania jednej z firm się nie powiodły, to mamy siedmiu-ośmiu potencjalnych dostawców. Jeden z nich jest już w trzeciej fazie badań klinicznych.

Cena w tej chwili może być stosunkowo niska. Niecałe 2 euro.

Źródła: www.onet.pl, serwisy.gazetaprawna.pl, fakty.interia.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować