×

PiS planuje obniżki podatków. Zmiany mają dotyczyć wszystkich pracujących

Nowa piątka PiS, to ostatni flagowy projekt partii rządzącej. Jednym z jego elementów były zmiany podatkowe na korzyść młodych pracujących. Według najnowszych doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” możemy spodziewać się kolejnych obniżek podatków, tym razem dla wszystkich.

Nowa piątka PiS

W lutym tego roku Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało realizację swojego nowego projektu. Obejmował między innymi zmianę stawki podatku dochodowego z 18 na 17 proc. Początkowo premier Morawiecki zapowiadał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich.

Jednak pierwotny plan uległ zmianie. Ponad miesiąc temu minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że obniżka PIT będzie dotyczyć tylko osób, które nie osiągają dochodu przekraczającego 42 764 zł.

Nowa piątka PiS będzie wprowadzona w wersji z lutego?

Projekt ma ulec zmianie po ewentualnym odejściu minister Czerwińskiej, czyli po planowanej rekonstrukcji rządu. W rozmowie z „DGP”, Jacek Sasin zapowiedział, że premier chce powrócić do pierwotnej wersji pomysłu. To oznacza, że 17 proc. stawka miałaby objąć wszystkich mieszczących się w pierwszej skali podatkowej.

Obniżki uszczuplą budżet państwa

Kolejnym elementem programu była obniżka podatku dochodowego dla młodych. Dla osób do 26. roku życia z umową o pracę, stawka PIT ma wynosić 0 proc. Ten pomysł ma ulec zmianie, ponieważ premier Morawiecki chce wprowadzić zerową stawkę także dla młodych pracujących na umowie o dzieło.

Plany premiera Morawieckiego mogą być nie lada zmartwieniem dla następnego ministra finansów. Wprowadzenie w życie obniżki podatków sprawi, że budżet państwa uszczupli się o kilka miliardów złotych.

Polecane

Może Cię zainteresować