×

9 rzadkich cech, które zostały stwierdzone u zaledwie 5% ludzi z całego świata

Każdy z nas jest inny, jednak możemy wyróżnić zaledwie kilka procent ludzi, którzy posiadają wyjątkowe cechy. Niektóre z nich dotyczą wyglądu zewnętrznego. Innych z kolei mogliby pozazdrościć im nawet filmowi superbohaterowie!

Oto te, które szczególnie przykuły naszą uwagę. Choć to niewiarygodne, ludzie z tymi cechami naprawdę istnieją!

Ponadprzeciętna gęstość kości

bone density DEX

bone density DEX

Badając LRP5 genów, odpowiedzialne za mineralizację kości, naukowcy odkryli mutacje, które odpowiadają za kruchość kości.

Niewiele osób jednak wie, że istnieje również inny, zupełnie odwrotny rodzaj owej mutacji, który daje kościom nieprawdopodobną twardość przez co są niemal niemożliwe do złamania. Dodatkowo są znacznie mniej podatne na starzenie.

Choć brzmi to fajnie, wiąże się to również z pewnymi wadami. W przypadku, gdy u jednego z tego typu pacjentów niezbędna okazała się wymiana stawu, lekarze nie byli w stanie mu pomóc i musieli odmówić. Wszystko za sprawą zbyt gęstych i twardych kości.

Źródło: yalemedicine.yale.edu 

„Złota” krew

Oczywiście, ich krew nie jest złota w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale posiada unikalną cechę: nie zawiera antygenów.

Ta cecha została odkryta w 1961 roku, a obecnie znanych jest około 40 osób z zerowym Rh krwi. 9 z nich jest niezwykle cennych, ponieważ krew tych osób może być przekazana dosłownie każdemu biorcy.

Źródło: theatlantic.com

Mięsień dłoniowy długi

Ten mięsień został „odziedziczony” po naszych przodkach, którzy używali rąk do wspinania się po drzewach.

Aby sprawdzić, czy jest u Ciebie widoczny, połóż rękę grzbietem w stronę stołu. Dotknij małym palcem kciuka i delikatnie unieś dłoń.

Jeśli więzadła na nadgarstku będą widoczne, wszystko wskazuje na to, że jesteś posiadaczem mięśnia dłoniowego długiego. Nie martw się, jeśli go nie widzisz to nic złego – w nowoczesnym świecie jest on bezużyteczny.

Źródło: wikipedia.org 

Chimera genetyczna

Starożytne, greckie mity opisują chimerę jako istotę z głową i szyją lwa, tułowiem kozy i ogonem węża. Ludzki chimeryzm zawiera dodatkowy fragment DNA.

Czasami objawia się w postaci „mozaiki” na skórze lub heterochromii, ale najczęściej bywa niezauważalna.

Chimeryzm nie jest niebezpieczny. To nie był przypadek, w którym matka o mały włos, a straciłaby dzieci. Analiza genetyczna wykazała, że ich pochodzenie nie było do końca znane!

Źródło: PubMed

Podwójna linia rzęs

To rzadka choroba genetyczna zwana dwurzędnością. Najbardziej znaną posiadaczką tej cechy jest Hollywoodzka gwiazda Elizabeth Taylor.

Dwurzędność zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, jednak w niektórych przypadkach, drugi rząd rzęs może znajdować się zbyt blisko błony śluzowej oka i powodować jej podrażnienie.

Źródło: emedicine.medscape.com 

Dziurka w pobliżu ucha

Powstaje podczas rozwoju płodowego i występuje u około 5% ludzi.

Naukowcy twierdzą, że jest powiązana z przodkami wszystkich istot żywych, którzy mieli skrzela. Ta „dziurka” jest często dziedziczona genetycznie i może występować na jednym lub obu uszach.

Można ją (je) usunąć chirurgicznie, jednak sama w sobie nie jest niebezpieczna.

Źródło: wikipedia.org 

Dodatkowa para żeber

Dodatkowa para żeber występuje raczej u kobiet.

W większości przypadków nie mają one wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka, ale w przypadku kilku osób osiągnęły do tego stopnia imponujące rozmiary, że zaczęły odczuwać dyskomfort.

Źródło: wikipedia.org

Małe zapotrzebowanie na sen

Osoby z tą cechą mogą w pełni odzyskać siły dwukrotnie szybciej niż większość z nas. Wśród tych szczęśliwców znalazły się takie osobowości jak Margaret Thatcher, Salvador Dali, Winston Churchill czy Nikola Tesla.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii doszli również do wniosku, że osoby z mutacją DEC2 mogą też wykonywać te same zadania w krótszym czasie od pozostałych. Jest czego pozazdrościć!

Źródło: BBC 

Niemożliwy wzrost cholesterolu

Istnieje bardzo mała grupa szczęśliwców, która może jeść dosłownie wszystko i nie martwić się przy tym o poziom cholesterolu w organizmie. Ryzyko chorób serca w ich przypadku jest mniejsze nawet o 90%!

Powodem jest niewystarczająca ilość genu PCSK9. Firmy farmaceutyczne zdecydowały się więc pójść ich tropem i zaczęły produkować środek, który będzie blokował PCSK9.

Źródło: Genetics Home Reference

Może Cię zainteresować