×

12 niesamowitych budowli, które istnieją naprawdę. Wyobraźnia architektów nie zna granic!

Wyobraźnia współczesnych architektów coraz częściej przekracza wszelkie granice. Wystarczy spojrzeć na poniższe, zapierające dech w piersiach budowle. W ich przypadku wszystko zostało dopracowane do perfekcji!

Pierścień Życia, Chiny

Wikipedia

157-metrowy Pierścień Życia jest atrakcją turystyczną i… punktem widokowym! Powstał nad jeziorem w jednej z biznesowych dzielnic. Nocą pierścień wygląda jeszcze ładniej dzięki 10 000 wielobarwnych światełek.

Grande Arche de la Fraternité, Francja

Francuzi słyną z miłości do łuków. Oto więc bardzo interesujący łuk w postaci hipersześcianu, który możemy podziwiać w niewielkiej miejscowości Puteaux. Na samej górze znajdują się przestronne sale konferencyjne i platformy widokowe.

Obserwatorium Arecibo, Puerto Rico

Wikimedia Commons

Obserwatorium Arecibo jest olbrzymie! To miejsce idealnie nadaje się do podziwiania gwieździstego nieba. Warto więc zabrać tam swoją drugą połówkę.

Diabelski młyn, Chiny

© InterestingIdeasandsolutions / Facebook

Pomysłowość Chińczyków nie przestaje zaskakiwać. Jakiś czas temu na terenie ich kraju powstał Diabelski Młyn, który stał się ogromną atrakcją. Każda kabina ma Wi-FI, dzięki czemu robione przez turystów zdjęcia z tej 48-piętrowej budowli będą mogły być od razu udostępniane.

Vidraru Dam, Rumunia

Wikimedia Commons

Vidraru Dam jest idealnym miejscem do tego, aby zapewnić sobie niemałą dawkę adrenaliny. Niektórym wystarczy spojrzeć w dół, a jeszcze inni z największą przyjemności oddają się skokom na bungge z tej ogromnej budowli. Odważyłbyś się?

The Shard, Anglia

Pixabay

Wieżowiec The Shard liczy 72 piętra. Jest pełen biur i mieszkań. Na samej górze natomiast znajduje się jedna z najwyżej położonych platform widokowych w Wielkiej Brytanii. Widok z tego miejsca musi być bezcenny!

Maeslantkering, Holandia

© Trust Me, I am a „Mechanical Engineer” / Facebook

Maeslantkering jest potężną budowlą, która chroni Holandię podczas burzy. Działą jak brama, która zamyka się i otwiera w zależności od pogody.

Zapora Hoovera, USA

Wikimedia Commons

Zapora Hoovera pełni funkcję tamy i elektrowni wodnej. Niesamowitej wielkości budowla znajduje się w niewielkiej odległości od Las Vegas, dlatego tak często jest odwiedzana przez turystów.

Chan Szatyr, Kazakhstan

Wikimedia Commons

Chan Szatyr jest przykładem tego, jak coś zupełnie zwyczajnego stało się czymś niewiarygodnym! Budowla jest jednocześnie centrum handlowym w Astanie i największą konstrukcją w kształcie namiotu na świecie.

Szklany most, Chiny

Wikimedia Commons

Największy szklany most na świecie znajduje się w Zhangjiajie w Chinach. Mierzy 1410 stóp długości i 20 stóp szerokości. Wiszący na wysokości 300 m w jednym z parków narodowych.

Bagger 288, Niemcy

Wikimedia Commons

Bagger 288 jest potężną koparką – waży 135000 ton i jest uznawana za najcięższy pojazd lądowy.

Hotel w kamieniołomach, Chiny

Flickr

Hotel w kamieniołomach to najnowszy hotel w Szanghaju. Architekci postanowili przekształcić opuszczony kamieniołom w coś nieprawdopodobnego! Aktualnie hotel posiada 328 pokoi – niektóre z nich znajdują się poniżej poziomu wody.

Może Cię zainteresować

zamknij