×

Niesamowita zorza nad Norwegią. Ten widok zapiera dech!

Niesamowita zorza nad Norwegią! Nad Półwyspem Skandynawskim niebo dosłownie „eksplodowało”, a mieszkańcom Tromsø ukazał się spektakularny pokaz kolorów. W rzeczywistości zorze polarne są tam często spotykane, jednak tym razem byłą wyjątkowa. Mianowicie to przewaga intensywnego różowego koloru sprawiło, że zjawisko było spektakularne i rzadko spotykane.

Niesamowita zorza nad Norwegią

Spektakularny pokaz na skandynawskim niebie można było podziwiać 3 listopada około godziny 18:00. Niestety, nie trwał on zbyt długo – zniknął po ok dwóch minutach. Nie mniej pewnej grupie wycieczkowej pod przewodnictwem Markusa Varika udało się uchwycić niesamowitą zorzę nad Norwegią.

To były najsilniejsze różowe zorze, jakie widziałem od ponad dekady. To było onieśmielające doświadczenie. Nagły wybuch nastąpił bardzo wcześnie wieczorem, mieliśmy szczęście, że byliśmy tego świadkami

– oznajmił przewodnik cytowany przez portal „Live Science”.

Także miejscowi mieszkańcy byli pod wrażeniem tego niesamowitego zjawiska. Pomimo faktu, że zorza jest tu często spotykana, tym razem przewaga różowego koloru, który była tak intensywna sprawiła, że nad Tromsø pojawił się iście magiczny spektakl. Dodatkowo wydarzenie to można było zaobserwować w wielu miejscach na północy.

Jakie czynniki wpływają na odcień zorzy polarnej?

Zorze polarne w Norwegii zazwyczaj przybierają kolory zielone, niebieskie, żółte albo białe. Co powoduje więc powstanie tak niesamowitej różowej barwy?

W rzeczywistości na odcień zorzy wpływają pewne czynniki tj. rodzaju gazu oraz wysokość, na jakiej wiatr słoneczny uderza w atomy tlenu bądź azotu. Na zielono i czerwono iskrzy się tlen, za to azot świeci w kolorach purpury i bordo. W wyniku zderzenia cząstek z mieszanką azotu i tlenu pojawia się barwa żółta.

Kolor różowy występuje w momencie gdy spora ilość cząsteczek wiatru słonecznego opada poniżej 100 kilometrów, na tej wysokości łączy się z cząsteczkami azotu. Zorza przybiera wówczas barwę różową.

Dodatkowo badacze odnotowali w tym dniu burzę słoneczną, która przyczyniła się do powstania tymczasowego pęknięcia pola magnetycznego Ziemi. Otwór, który się pojawił umożliwił wiatrowi słonecznemu penetrację w głąb atmosfery. Wszystkie te czynniki sprawiły, że powstało to niesamowite, magiczne zjawisko.

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować