×

Niedzielski poda się do dymisji? Wyznanie ministra zdrowia może wielu zadziwić

Minister zdrowia Adam Niedzielski poda się do dymisji? W wywiadzie dla piątkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej” odniósł się do kwestii swojego ewentualnego odejścia z rządu. Niektórzy mogą być naprawdę zaskoczeni tym, co powiedział.

Co teraz, gdy pandemia powoli odpuszcza?

W wywiadzie dla piątkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej” minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że w czasie całej pandemii nie było ani jednej sytuacji, w której nie identyfikowałby się z działaniami rządu. >Dodał też, że widzi już światełko w tunelu i :

W końcu będzie przestrzeń do wdrażania nowych rozwiązań reformujących system ochrony zdrowia w Polsce zgodnie z oczekiwaniami pacjentów i zaradzenia wielu problemom finansowym podmiotów medycznych. A czysto prywatnie, to mam nadzieję, że po dwóch latach znajdę więcej czasu dla rodziny i może w końcu wybierzemy się na wakacje.

Zaznaczył, że jego nadzieje nie są płonne. Widać to już w innych krajach, w których piąta fala zaczęła się wcześniej:

Ale popatrzmy teraz na to, co się dzieje globalnie, w krajach, w których kolejne fale pandemii występowały o wiele wcześniej niż u nas. COVID-19 nie znika, ale jest w coraz większym stopniu kontrolowany. Państwa odchodzą więc od restrykcji bez narażenia systemu szpitalnictwa na niewydolność. Widać to bardzo dobrze w czasie obecnej fali omikronowej. Dzienne zakażenia są najwyższe od początku pandemii, jednak nie idzie za tym znaczący wzrost hospitalizacji. Widać, że i u nas pandemia staje się zjawiskiem coraz bardziej kontrolowalnym pod względem organizacyjnym.

Co więcej, minister Adam Niedzielski dodał też, że już ponad 80% Polaków ma przeciwciała – czy to z powodu przechorowania COVID-19 czy też dzięki szczepieniu.

Zwracam uwagę na jedną ważną rzecz: początek końca pandemii nie oznacza końca SARS-CoV-2. To koniec zjawiska, które było totalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ale nie koniec obecności wirusa w Polsce i na świecie

– zaznacza szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poda się do dymisji?

We wspomnianym wywiadzie padło także pytanie o tzw. ustawę Hoca. W końcu to z jego resortu wyszedł przekaz, że to kluczowa regulacja. A skoro nie udało się, aby weszła w życie, to czy minister nie rozważa poddania się do dymisji.

Bo była to kluczowa regulacja, ale… Pełnienie funkcji ministra zdrowia w czasie pandemii to nie jest zabawa dla dzieci, w której w pewnym momencie mogę zabrać zabawki i odejść. Wziąłem na swoje barki olbrzymią odpowiedzialność, obejmując to stanowisko w czasie pandemii.

W związku z tym, zapytano go także o to, czy członkowie Rady Medycznej, którzy odeszli, zachowali się właśnie jak wspomniane dzieci.

Mam głębokie poczucie odpowiedzialności za to, co robię i w tym duchu szukam najlepszych rozwiązań. Tak zwane „lex Hoc” było przygotowane z nami i było to bardzo dobre rozwiązanie

– odpowiedział minister Niedzielski.

Na koniec podkreślił, że całe szczęście, że najgorszy z możliwych scenariuszy się nie ziścił.

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować