×

Lekarze ostrzegają! Bez względu na okoliczności NIGDY nie wycieraj skóry dziecka nawilżanymi chusteczkami

Chusteczki dla niemowląt są koniecznością dla każdego rodzica. Są wygodne w każdej sytuacji i idealnie się nadają do wielu czynności. Przydatne przy zmianie pieluch, wyczyszczą lepkie rączki i buzię, a nawet szybko przemyją zabrudzoną zabawkę. Do tej pory wszyscy zakładali, że są całkowicie bezpieczne w użyciu, aż do teraz… Badania wykazały dość niepokojące objawy, które pojawiły się u dzieci.

Po przeczytaniu tego zastanowisz się dwa razy, czy aby na pewno chusteczki są bezpieczne dla Twojego dziecka.

chusteczki-2

Coraz więcej badań pokazuje, że mokre chusteczki wcale nie są najlepsze dla skóry naszych dzieci. Wszystko to z powodu jednego kluczowego składnika. Profesor dermatologii Mary Wu Chang z Uniwersytetu Medycznego w Connecticut przeprowadziła w tym celu testy. Wyniki były bardzo niepokojące. Eksperyment spowodował wiele skórnych dolegliwości wśród badanych dzieci, ale sześć z nich przykuło szczególną uwagę profesor Chang.

8-letnia dziewczynka nabawiła się ciężkiej wysypki na pośladkach i wokół ust. Mama przyznała, że korzystała z mokrych chusteczek do pielęgnacji.

Profesor Chang zdecydowała się podążyć w tym właśnie kierunku. Aby mieć pewność, na początku sprawdzono, czy dziewczynka miała uczulenie na konkretną substancję zawartą w produkcie – methylisothiazolinone. Testy dały pozytywny wynik. Kolejnym krokiem było zaprzestanie używania chusteczek. Wysypka dziewczynki natychmiast zniknęła.

W ciągu kolejnych 18 miesięcy profesor Chang znalazła podobną reakcję u piątki innych dzieci.

chusteczki-1

Methylisothiazolinona została odnaleziona w chusteczkach wielu popularnych marek, z których korzystamy na co dzień. Z racji, że substancja może zagrażać zdrowiu dzieci, w trosce o ich bezpieczeństwo trwają badania, by zastąpić szkodliwą substancję chemiczną bardziej naturalnym środkiem.

Inni dermatolodzy również zgadzają się z profesor Chang.

„Zawszę mówię rodzicom, że nie ma powodu, by używać mokrych chusteczek. Mają dużo chemikaliów i mogą podrażniać skórę.” – mówi doktor Ellen Frankel

Aby upewnić się, że twoje dziecko nie nabawi się paskudnej wysypki, zawsze sprawdzaj skład produktów do ich pielęgnacji. Gdy na etykiecie zauważysz methylisothiazolinone w składzie, zdecydowanie unikaj jego kontaktu z dzieckiem. W ten sposób wyeliminujesz zagrożenie związane z problemami skórnymi Twojej pociechy.

Może Cię zainteresować

zamknij