×

Chiński naukowiec zmodyfikował dzieci na etapie zapładniania. Teraz zapadł wyrok w jego sprawie

Naukowiec z Chin zmodyfikował dzieci i pochwalił się swoim osiągnięciem jakiś czas temu. Wywołało to ogromną burze w świecie nauki o kwestie etyczne.

Naukowiec zmodyfikował dzieci

He Jiankui to chiński naukowiec, profesor nadzwyczajny na Południowym Uniwersytecie Nauki i Technologii w Shenzhen. W listopadzie 2018 roku poinformował, że użył technologii edycji genów znanej jako Crispr-Cas9, aby zmienić geny bliźniaczek. Chciał, aby maluchy uzyskały odporność na wirusa HIV, który został im przekazany przez chorego na AIDS ojca.

O powodzeniu całego eksperymentu poinformował za pomocą serwisu YouTube i w nagraniu opowiada o całym procesie oraz korzyściach z niego wypływających.

Po jego ogłoszeniu w świecie nauki i medycyny wybuchła burza. Większość naukowców potępiła jego poczynani. Sam eksperyment określali jako „potworny”, „nieetyczny” i że jest „wielkim ciosem” dla reputacji chińskich badań biomedycznych.

Wiele osób w środowisku naukowym zgłosiło obawy etyczne, jeśli chodzi o całe przedsięwzięcie. Podważano także sposób w jaki uzyskał zgodę od rodziców dzieci oraz poziom przejrzystości dokumentacji związanej ze zmianą genów. Sprawa została zgłoszona do sądu.

Zapadł wyrok w jego sprawie

Sąd w Shenzen uznał go za winnego nielegalnej praktyki i wymierzył karę 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo ukarał go grzywną w wysokości 3 mln juanów (430 000 USD), jak podała państwowa agencja informacyjna Xinhua. Dwie inne osoby z zespołu badawczego otrzymały mniejsze wyroki i grzywny. Sąd podkreślił przekroczenie barier oraz chęć bogactwa ze strony naukowców:

Trzej oskarżeni nie mieli odpowiedniego certyfikatu uprawniającego do medycyny, a szukając sławy i bogactwa celowo naruszyli krajowe przepisy dotyczące badań naukowych i leczenia. Przekroczyli granicę etyki w badaniach naukowych i etyki medycznej.

Rozwój technologii a kwestie moralne

Naukowcy od pewnego czasu rozumieją, w jaki sposób można zmieniać geny nienarodzonych dzieci. Jednak większość krajów zakazała tej praktyki ze względów moralnych i etycznych. Chiny zainwestowały znaczne środki w technologię edycji genów.

[wp_quiz id=”639″]

Rządowe badania nad finansowaniem wielu światowych rozwiązań. To w Chinach odbyło się pierwsze zastosowanie narzędzia do edycji genów CRISPR-Cas9 u ludzi w 2016 r. Zgłoszono też pierwsze zastosowanie technologii edycji genów zmodyfikować nieżywotne ludzkie zarodki w 2015 r.

Czy została przekroczona etyczna granica czy to naturalny proces rozwoju nauki?

Źródła: www.theguardian.com, www.nytimes.com, www.sciencealert.com, edition.cnn.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować