Nastolatek umarł po zjedzeniu wieprzowiny. W jego głowie wykryto setki larw, które zaatakowały MÓZG
Jedzenie surowego mięsa jest niebezpieczne. Mimo tego, że jest ono badane, czasem niektóre rzeczy pozostają niezauważone. Od dziś wiemy już, że tragiczne w skutkach może być nie tylko jedzenie surowego mięsa, ale i niedogotowanego. Zobaczcie, co znaleziono w mózgu tego 18-latka.
Chłopak umarł po zjedzeniu wieprzowiny
Prawdopodobnie nieświadomy zagrożenia zjadł niedogotowany kawałek wieprzowiny. Tym sposobem, pasożytnicze larwy, które były w mięsie, przedstały się do jego ciała. 18-latek, został przewieziony do szpitala po tym, jak stracił przytomność po napadzie drgawkowym. Pochodził z Indii.
Badanie MRI mózgu ujawniło, że pacjent ma torbiele w całym mózgu. Jego stan zagraża życiu. U 18-latka stwierdzono wągrzyce mózgu, zwaną neurocysticerkoza. Choroba tak występuje, gdy larwy pasożytnicze znajdujące się w niedogotowanym mięsie gromadzą się w organizmie. Potem atakują ośrodkowy układ nerwowy. Powodują tym samym napady padaczkowe.
Pomimo najlepszych starań lekarzy mężczyzna zmarł dwa tygodnie po otrzymaniu diagnozy.
Historia została uwieczniona
Opis przypadku został opublikowany w „New England Journal of Medicine” przez dr Nishantha Deva z ESIC Medical College, Faridabad, w północnoindyjskim stanie Haryana. To własnie Dr Dev leczył pacjenta. Mężczyzna został przewieziony do ESIC Medical College po tym, jak doznał napadów toniczno-klonicznych. Występują, gdy wyładowanie elektryczne, spowodowane wzrostem larw oddziałują na mózg. Powodują natychmiastową utratę przytomności. Napady toniczno-kloniczne zwykle trwają od jednej do trzech minut.
Jak wyglądały objawy?
Rodzice mężczyzny poinformowali, że przez ostatni tydzień skarżył się na ból w pachwinie. Badanie fizykalne ujawniło również, że miał obrzęk w prawym oku, a także tkliwość w prawym jądrze.
Badanie MRI wykazało, że pacjent ma liczne torbiele w korze mózgowej – najbardziej zewnętrznej warstwie mózgu, która odpowiada za myślenie i przetwarzanie informacji zebranych za pomocą naszych pięciu zmysłów. Uszkodzenia znajdowały się również w jego pniu mózgu, który wysyła wiadomości między mózgiem a resztą ciała.W jego móżdżku również znaleziono torbiele. Jest to obszar z tyłu mózgu, który koordynuje ruchy dobrowolne, takie jak postawa, mowa i koordynacja.
Larwa tasiemca uzbrojonego
To wszytko przez pasożytnicze larwy Taenia soliu. Zaatakowały tkankę jelita i gromadziły się w ośrodkowym układzie nerwowym, mięśniach, skórze i oczach. Testy w surowicy potwierdziły, że mężczyzna został zainfekowany T. solium.
Lekarze postanowili nie traktować go lekami przeciwpasożytniczymi, ponieważ zwykle pogarszają stan zapalny u tych, którzy mają torbiele w mózgu. Leki te mogą również powodować obrzęk mózgu ,nadmierne gromadzenie wody w mózgu i utratę wzroku.
Mężczyzna był więc leczony przeciwzapalnym sterydem deksametazonem, który jest częściej stosowany w łagodzeniu stanów takich jak alergie, zapalenie stawów i łuszczyca. Otrzymał także leki przeciwpadaczkowe.
Niestety działania podjęte przez lekarzy nie wystarczyły, aby go uratować.