×

Zagadka, która sprawia trudności. 94% ludzi nie potrafi jej rozwiązać, a Ty?

Zagadka, która sprawia trudności wszystkim. To zdanie zmusza do myślenia i na długo zapada w pamięć. „Biedni mnie mają, a bogaci nie potrzebują […]” Mało kto potrafi w kilka sekund udzielić odpowiedzi na to filozoficzne pytanie. Tymczasem rozwiązanie jest zdumiewająco proste.

Proste, a jednak takie trudne

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju łamigłówki mają ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Wytężanie umysłu sprzyja utrzymywaniu go w dobrej formie. Specjaliści uważają także, że rozwiązywanie zagadek, podobnie jak picie kawy stanowi ochronę przed chorobą Alzheimera.

Jedną z zagadek, które pozwalają co nieco rozruszać szare komórki jest ta, opublikowana niedawno na stronie riddles.com. Łamigłówka brzmi następująco:

Biedni mnie mają, a bogaci nie potrzebują. Kiedy mnie zjesz, wtedy umrzesz. Czym jestem?

Okazuje się, że przeważająca większość ludzi nie potrafi od razu wskazać prawidłowej odpowiedzi. Tymczasem jest ona zaskakująco nieskomplikowana i brzmi „nic”. Jak to możliwe, że rozwiązanie z pozoru wyszukanej łamigłówki zamyka się w zaledwie 3 literach?

Autorzy zagadki tłumaczą:

Biedni nie mają nic. Bogaci niczego nie potrzebują. A kiedy nie będziemy nic jeść, wtedy umrzemy z głodu.

W opinii twórców niemalże filozoficznego pytania, odpowiedź zwraca uwagę na ważny problem społeczny, jakim jest bieda.

Zagadka, która sprawia trudności wszystkim

Na stronie można znaleźć więcej, interesujących zagadek, które skłaniają do myślenia. Oto jedna z nich:

Koń jest na łańcuchu o długości 20 metrów i udało mu się sięgnąć jabłko, które było w odległości 30 metrów od niego. Jak to zrobił?

Odpowiedź na to pytanie również jest bardzo prosta. Koń najzwyczajniej w świecie po prostu sobie poszedł, ponieważ w tekście nie było żadnej wzmianki o tym, aby był przymocowany do np. płotu. Istnieją również nieco trudniejsze pytania, takie jak to:

Ten, kto mnie tworzy, nie potrzebuje mnie, kiedy to robi. Ten, który mnie kupuje nie potrzebuje mnie dla siebie. Ten, kto mnie użyje, nie będzie o tym wiedział. Czym jestem?

Przedmiotem tym jest trumna. Każda z tych zagadek ma jeden wspólny element – wydają się banalnie proste, ale dopiero w chwili, gdy znamy na nie odpowiedź.

Zagadki rozwijają

Rozwiązywanie zagadek ma ogromne znaczenie w procesie rozwoju człowieka. Eksperci zalecają, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do takich wyzwań. Łamigłówki to fantastyczna zabawa, która jednocześnie przyczynia się do poznawania i rozszerzania wiadomości.

Są niezwykle pomocne w rozwijaniu u dzieci zainteresowania światem oraz pobudzaniu zdolności twórczych. Zagadki sprzyjają także kształtowaniu prawie wszystkich operacji myślowych (analiza, synteza, porównywanie, klasyfikowanie, uogólnianie). Są bardzo ważne dla budowania pamięci, uwagi, spostrzegawczości i wyobraźni.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij