×

Przebadali mózgi zmarłych na COVID-19. Ustalenia naukowców są porażające

Amerykańscy specjaliści przebadali mózgi zmarłych na COVID-19. Ich wyniki okazały się zaskoczeniem dla badaczy. Koronawirus jeszcze straszniejszy, niż przypuszczano?

Mózgi zmarłych na COVID-19

Naukowcy nie ustają w badaniach, dzięki którym możemy lepiej poznać „wroga” i nauczyć się, jak z nim skutecznie walczyć. Chociaż COVID-19 jest uważany za chorobę układu oddechowego, koronawirus może wpływać na wiele narządów.

Zespół z Yale School of Medicine w New Haven prowadził badania na miniaturowych, trójwymiarowych organoidach imitujących mózg (wyhodowano je z ludzkich komórek macierzystych), a także mózgach pacjentów, którzy zmarli na COVID-19. Celem badania było sprawdzenie, czy koronawirus zakaża również neurony oraz inne rodzaje komórek w tkance mózgu.

Zrozumienie pełnego zakresu inwazji wirusów ma kluczowe znaczenie dla leczenia pacjentów, ponieważ zaczynamy próbować ustalić długoterminowe skutki COVID-19, z których wiele prawdopodobnie obejmuje ośrodkowy układ nerwowy

– wyjaśniła Akiko Iwasaki, profesor z Yale School of Medicine.

Artykuł przedstawiający wnioski z badań opublikowano na łamach Journal of Experimental Medicine. Naukowcy nie spodziewali się takich wyników…

Zaskakujące wyniki badań

Z badań przeprowadzonych przez Amerykanów wynika, że SARS-CoV-2 może bezpośrednio zakażać ludzkie komórki nerwowe i uszkadzać tkankę mózgu.

Jak informuje serwis Interia, naukowcy zaobserwowali, że SARS-CoV-2 jest w stanie infekować neurony w mini-mózgach i wykorzystywać ich komórkową maszynerię do powielania się. W dodatku zakaża komórki glejowe oraz komórki progenitorowe, z których powstają różne komórki tkanki mózgowej.

SARS-CoV-2 pobudza również metabolizm zakażonych komórek, zwiększając ich zapotrzebowanie na tlen. Powoduje to, że również niezakażone neurony obumierają, ponieważ dociera do nich mniej tlenu.

Ale to nie koniec. Gdy naukowcy przebadali mózgi zmarłych na COVID-19, okazało się, że u wszystkich pacjentów wykryto mikro-udary.

Nasze badanie jasno wskazuje, że neurony mogą zostać zainfekowane przez SARS-CoV-2, co może mieć niszczycielskie skutki w postaci lokalnego niedokrwienia mózgu i obumierania komórek

– komentuje uczestniczący badaniu prof. Kaya Bilguvar.

Według profesora, objawy neurologiczne, które obserwuje się u chorych na COVID-19, mogą być skutkiem tych zmian.

Dalsze badania będą potrzebne do tego, by sprawdzić, co może predysponować niektórych pacjentów do infekcji centralnego układu nerwowego, a także aby określić drogę inwazji SARS-CoV-2 do mózgu i sekwencję procesów podczas zakażania różnych komórek w centralnym układzie nerwowym

– zapowiada doktor Iwasaki.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować