×

7-letni chłopiec zmarł przez amebę. Przez kilka dni „zjadała” jego mózg

Chłopiec zmarł przez amebę. Bardzo rzadkim rodzajem pasożyta 7-letni David Pruitt zaraził się w czasie kąpieli w jednym z kalifornijskich jezior. Spowodował on u niego ostre pierwotne zapalnie opon mózgowo-rdzeniowych. Nikt nie był w stanie mu pomóc.

Chłopiec zmarł przez amebę

Do tych wstrząsających zdarzeń doszło w Kalifornii. 7-letni David Pruitt kąpiąc się w jeziorze, zaraził się bardzo rzadkim rodzajem pasożyta, który „zjada” mózg. Ameba Naegleria fowleri występuje głównie w słodkich wodach. Niestety, w 99% przypadków zakażenie nią kończy się śmiercią w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Właśnie tak było w przypadku małego Davida.

Chłopiec doznał bardzo ostrego zapalenia mózgu oraz opon rdzeniowo-mózgowych. Zmarł po tygodniu od momentu przetransportowania go do szpitala bezpośrednio z miejsca zdarzenia. Stało się to 30 lipca. Rodzina chłopca napisała na portalu GoFundMe:

Jesteśmy smutni i ze złamanym sercem informujemy, że nasz słodki mały David odszedł.

Chłopiec zmarł przez amebę, którą zidentyfikowano także i w Polsce

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom tuż po tym zdarzeniu, stwierdziło, że pasożyt, którym zaraził się 7-letni David, to właśnie Naegleria fowleri. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Może się to stać na przykład, gdy woda dostanie się do organizmu poprzez nos.

Jak się okazuje, Naegleria fowleri została zidentyfikowana również i w Polsce. Było to jednak w latach 80. Odkryto ją w jednym z wielkopolskich jezior. Do wody dostały się zanieczyszczenia z jednej z elektrowni. Mimo to nie odnotowano w naszym kraju przypadków zachorowania na negleriozę, którą wywołuje ten pasożyt.

Czym właściwie jest Naegleria fowleri?

To rodzaj pasożyta, który wnika do ludzkiego organizmu poprzez nozdrza. Żyje w ciepłych, słodkowodnych zbiornikach. Potocznie nazywa się ją „amebą zjadającą mózg”. Na całym świecie odnotowano 150 przypadków zakażenia nią. Niestety, lekarzom udało się uratować do tej pory jedynie 4 osoby.

Na infekcję najbardziej narażone są osoby o obniżonej odporności, dzieci oraz seniorzy.

Jakie są objawy zakażenia Naegleria fowleri?

  • drgawki
  • ból głowy
  • halucynacje
  • zaburzenia orientacji
  • problemy z koncentracją
Fotografie: GoFundMe, Instagram

Może Cię zainteresować