×

Poznajcie najmniejsze dziecko świata! Miała zaledwie 22 centymetry i ważyła 227 gramów!

Gdy się urodziła jej stópka była wielkości paznokcia, a dziewczynka ważyła 227 gramów. Dziewięć miesięcy później najmniejsze dziecko świata, Emilia Grabarczyk, wbrew oczekiwaniom robi ogromne postępy w rozwoju.

Urodzona w Witten w Niemczech, Emilia miała zaledwie 22 centymetry i ważyła 227 gramów. Lekarze obawiali się, że dziewczynka nie przeżyje. Okazało się jednak, że Emilia jest małym wojownikiem i zaskoczyła wszystkich. Teraz waży ponad trzy kilogramy i zdrowo się rozwija. Szef oddziału dla dzieci, mówi, że Emilia przeżyła cudem.
najmniejsze-dziecko-1

Choć lekarze robili co w ich mocy, by uratować dziewczynkę, czasem nie są w stanie uratować wcześniaków ważących 400 gramów. Jednak Emilia walczyła dzielnie.

„Przez ponad 6 miesięcy wciąż nie byliśmy pewni czy dziewczynka przeżyje. Jednak ostatnie tygodnie utwierdziły nas, że mała jest wojownikiem i świetnie sobie radzi.” – powiedział dr. Bahman Gharavi.

Na początku 26 tygodnia ciąży, profesor ven Schiermeier, główny lekarz położnictwa, postanowił wraz z rodzicami, odebrać poród przez cesarskie cięcie. Powiedział, że w przeciwnym razie Emilia zmarłaby w łonie matki, ponieważ był problem z łożyskiem, co oznacza, że dziecko nie było prawidłowo odżywiane, stąd też niedowaga Emilii.

najmniejsze-dziecko-2

Po cesarskim cięciu nastąpił okres niepewności. Na szczęście dziewczynka prawidłowo się rozwija i nie ma u niej żadnych oznak kalectwa. Dumni rodzice odetchnęli z ulgą i niezmiernie się cieszą, że ich córka jest zdrowa. Emilia jest najmniejszym dzieckiem, które przyszło na świat i przeżyło.

„Było wiele trudnych chwil i łez, ale ona wyraźnie chciała żyć. Teraz optymistycznie patrzymy w przyszłość.” – kwituje pani Grabarczyk

Może Cię zainteresować

zamknij