×

Ludzie ze zdjęcia wyglądają na normalną, szczęśliwą rodzinę. Prawda złamie Ci serce

Jest rok 1939. Hitlerowcy w szaleńczym planie budowy Trzeciej Rzeczy przynieśli wojnę całej Europie. Coraz więcej krajów znajduje się pod terrorem nazistów.

Holocaust

Sytuacja ludności żydowskiej wydaje się beznadziejna. Szczególnie w Polsce. Holocaust jest przerażającą praktyką szeroko stosowaną.

World War 2

Nadzieja

Michael Hochberg spędził ze swoją rodziną cztery lata w warszawskim getcie, które w końcu zostało zdziesiątkowane przez deportacje. Rodzice chłopca przeczuwali, że codziennie odjeżdżające pociągi zwiastują coś złego. Pewnego dnia matka Michaela nie była w stanie dłużej znieść rozpaczy. Zdesperowana kobieta przerzuciła małego Michaela przez ścianę getta. Miała nadzieję, że po drugiej stronie zostanie znaleziony przez członków ruchu oporu, którzy pomogą dziecku. To była jedyna szansa na przetrwanie.

IMG_7386

Przygarnęli go

Chłopczyk, zgodnie z nadzieją matki, został znaleziony przez ruch oporu. Trafił do Rozalii i Józefa Jakubowskich. Wszystko wydarzyło się w ostatniej chwili, bo wkrótce po tym w getcie wybuchło powstanie. Bunt został brutalnie stłumiony przez hitlerowców. Michael, pomimo tego, że był małym chłopcem, pamięta płomienie i krzyki mordowanych ludzi.

Traktowali go jak syna

Jakubowscy przez dwa lata ukrywali chłopca i traktowali go jak syna, a ich córka Krystyna zyskała brata. Większość czasu chłopiec spędził w absolutnej ciszy i ciemności. Naziści przestrzegali o karach, które spotkają każdego, kto pomaga ludności żydowskiej. Jakubowscy byli w ogromnym niebezpieczeństwie, jednak nie mieli zamiaru wydać chłopca na śmierć.

Dali mu szansę na życie

Rodzice Michaela zginęli w horrorze obozu koncentracyjnego. Gdy wojna dobiegła końca, Jakubowscy przekazali go do żydowskiego sierocińca, by krewni, którzy ocaleli, mogli zabrać chłopca. W 1950 roku Michael wyemigrował do Izraela i założył tam własną rodzinę. Jednak nigdy, nawet na chwilę, nie zapomniał, jak wiele polska rodzina ryzykowała, by ocalić mu życie.

Spotkanie po latach

Po 70 latach doszło do wzruszającego spotkania. Krystyna mieszka obecnie w Nowym Jorku i Michael postanawia ją odwiedzić. Po siedmiu dekadach przybrane rodzeństwo znowu się spotkało.

Wzruszająca opowieść pokazuje, że pomimo wojny i przerażenia, wiele osób zachowuje ludzką postawę. Doceńmy bohaterów, którzy ryzykują swoje życie w słusznej sprawie

Może Cię zainteresować