×

Zmiany w programie 500+. Jedni rodzice dostaną więcej pieniędzy a drudzy mniej

Nagłe zmiany w 500 plus są widoczne na horyzoncie. Ich pomysłodawcą jest główny ekonomista Pekao SA, Marcin Mrowiec. W jego wizji to rodzice, którzy pracują, otrzymywaliby 600 plus, a niepracujący 400 plus. Miałoby to na celu zmotywować do pracy. Powszechnie mówi się, że wiele rodzin, które od 1 lipca dostały wsparcie w postaci 500 złotych, postanowiło zrezygnować z pracy. Niestety mówi się także o tym, że w polskiej gospodarce brakuje pracowników – pomysłodawca zmiany w 500 plus ma nadzieję, że jego założenie mogłoby znacząco wpłynąć na mobilizację w szukaniu pracy.

Ludziom nie chce się pracować?

Tak można odebrać zmiany, które chciałby wprowadzić główny ekonomista banku. Wyszczególnił jednak, że mogłyby być pewne wyjątki od reguły np.: samotne matki, które mają kilkoro dzieci, a także osoby niepełnosprawne.

Zmiany w 500 plus wyszłyby na korzyść?

Zmiana jest celowana w grupę społeczną, która ma niskie kwalifikacje i dla której wspomniane 500 złotych stanowią znaczną część budżetu. Zdaniem Marcina Mrowca ten system rozleniwia te osoby i powoduje, że nie mają one mobilizacji do szukania pracy.

Jego zdaniem problemem są rodzice, którzy mają słabe kwalifikacje i tym samym nie mogą oczekiwać od potencjalnego pracodawcy wysokich stawek. Często jest tak, że są one nieznacząco większe od pobieranych zasiłków, dlatego też wielu nie decyduje się na podjęcie jakiejkolwiek pracy. Marcin Mrowiec podkreśla także, że faktycznie w Polsce brakuje pracowników, ale przede wszystkim specjalistów. Sugeruje on zatem, aby „pomyśleć nad szerokim programem praktycznych szkoleń”.

Konferencja prasowa o programie Rodzina 500+

Jak 500 plus wpłynęło na liczbę porodów?

Jakie są efekty?

– 2015: 369 000 urodzeń
– 2016: 382 000 urodzeń
– 2017: 402 000 urodzeń
– 2018: 388 000 urodzeń

O ile 2017 rok faktycznie był lepszy od poprzednich lat, tak 2018 rok był zdecydowanie gorszy. Czy zatem program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów? Ekonomiści niechętnie zabierają zdanie w tym temacie. Wielu z nich mówi, aby jeszcze dać czas programowi, aby dopiero za kilka lat można wyciągnąć z niego wnioski. Tylko czy Polska ma na to… czas i pieniądze?

Czy rząd wprowadzi zmiany w 500 plus?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ponieważ jak na razie podtrzymuje program, a niektóre z założeń nawet rozszerza. „Plusów” socjalnych zrobiło się dużo i w efekcie mamy:

500 plus miesięcznie na dziecko, od 1 lipca 2019 też na pierwsze

300 plus co rok dla uczniów bez względu na dochód w rodzinie

emerytura plus, jednorazowe świadczenie minimalne

emerytura 4 plus to stałe świadczenie minimalne dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie mają emerytury

podatek plus (PIT zero), od 1 sierpnia 2019 zwolnienie pracowników do 26. roku życia z podatku dochodowego, jeśli nie przekroczą limitu zarobków

500 plus dla niepełnosprawnych, jesienią okaże się, czy będzie uzależnione od dochodu w rodzinie

700 plus – obiecywany wzrost płacy minimalnej w 2020 do 2450 zł brutto

Czy zróżnicowanie w 500 plus to Waszym zdaniem dobry ruch?

Może Cię zainteresować