×

Nadciąga fala upałów z południa. Będzie nawet 45 stopni w dzień!

Nadciąga fala upałów. Nad Europę dotrze już za kilka dni. Niestety w Polsce w najbliższym czasie temperatury wciąż nie przekroczą 20 stopni Celsjusza. Dopiero w czerwcu możemy spodziewać się ocieplenia.

Nadciąga fala upałów

Póki co pogoda w Polsce nas nie rozpieszcza. Maj był wyjątkowo kapryśni – na zmianę było ciepło i podało. Co innego mogą powiedzieć mieszkańcy Moskwy. 17 maja okazał się u nich najcieplejszym dniem od 1958 roku, czyli od 124 lat! Temperatura sięgnęła w poniedziałek 29,5 stopnia Celsjusza. Kiedy my możemy spodziewać się takich upałów?

Okazuje się, że nieprędko. Znów trzeba przygotować się na pochmurne i deszczowe dni. Aż do niedzieli temperatury nie przekroczą 20 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach będzie tylko 12 stopni. Jedynie od poniedziałku (24 maja) będzie o kilka stopni cieplej, ale nie ekstremalnie. To zasługa napływającego powietrza z północy.

Synoptycy z AccuWeather przewidują, że dopiero w czerwcu temperatura wzrośnie od 24 do nawet 29 stopni Celsjusza i utrzyma się do końca miesiąca. Taki stan rzeczy spodziewany jest głównie w południowej części kraju. W centrum także ma być gorąco – od 21-25 stopni Celsjusza). Podobnie będzie wyglądała sytuacja na Pomorzu i w północnej części Polski.

Synoptycy alarmują, że tak nagły wzrost temperatur może zagrażać zdrowiu i życiu!

Nadciąga fala upałów
Twitter

Indie zniszczone przez cyklon

Zapowiadany przez kilka dni cyklon Tauktae uderzył z pełną mocą w zachodnie wybrzeże Indii. Z powodu zagrożenia ewakuowano łącznie 200 tys. mieszkańców. Potężny żywioł zdewastował olbrzymie połacie terenów mieszkalnych. Są także niestety ofiary śmiertelne.

W tym momencie indyjskie służby mundurowe donoszą o śmierci ponad 110 osób, trwają poszukiwania wielu zaginionych. Najbardziej dotkniętym stanem jest Gudźarat. Zniszczenia spowodowane cyklonem doprowadziły do tego, że tysiące osób zostało pozbawionych prądu. Tylko w tym stanie poinformowano o śmierci 53 osób, ale lokalne media podają, że te liczby będą znacznie wyższe.

Cyklon jest ogromną przeszkodą w leczeniu pacjentów lokalnych szpitali. Jak powiedziała w oświadczeniu Vijay Rupani, główny minister Gudżarat:

Ponieważ cyklon może mieć wpływ na zasilanie, szpitale leczące pacjentów z COVID-19 zostały poproszone o zapewnienie rezerwowego zasilania. Poczyniono również kroki, aby zapewnić nieprzerwane wytwarzanie tlenu medycznego w ośmiu jednostkach produkcyjnych, a także utworzono zapasy buforowe.

Synoptycy zapowiadają, że istnieje ryzyko powstania kolejnego cyklonu, który także ma uderzyć w Indie.

Nadciąga fala upałów
Zdj. ilustrujące/Pixabay
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, natemat.pl, www.se.pl, tvn24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij