×

Koniec programów typu 500+! Rząd drastycznie zmienia strategię działania na 2020 rok

500 plus to w chwili obecnej jedyny program prorodzinny w Polsce. Wydawałoby się, że w XXI wieku standardem europejskim powinno być choćby minimalne wsparcie rodzin ze strony rządu. Jest jednak inaczej. Programy typu 500 plus przestaną się pojawiać

Nowa forma

W przyszłym roku 500 plus zmieni swoją formę. Informację podała minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Business Insider.

Minister zapowiedziała, że zakończył się już proces rozwijania tej zapomogi. Poinformowała, że w 2020 roku nie przewiduje się nowych programów, opierających się na przyznawaniu konkretnym grupom społecznym dodatkowych pieniędzy. Jadwiga Emilewicz powiedziała w wywiadzie:

W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny.

Inne formy wsparcia

Nie oznacza to jednak, że rząd pozostawi rodziny wielodzietne bez wsparcia. Będą opracowywane nowe metody mające na celu zagwarantowanie im pomocy. Nowe udogodnienia nie będą jednak miały formy finansowej, lecz oprą się na świadczeniu określonych usług. Nie wyjaśniono jeszcze o jakie usługi chodzi.

W rozmowie Jadwiga Emilewicz wspomniała, że PiS ma w planach skoncentrować się na zapewnieniu wsparcia rodzinom wielodzietnym. Partia rządząca chciałaby, aby w Polsce zapanowała moda na rodzinę na wzór Stanów Zjednoczonych czy Francji.

Dotychczasowe programy

Przypomnijmy, że na chwilę obecną działa w Polsce aż 6 programów oferujących zapomogi finansowe. Należą do nich:

  • Rodzina 500+ czyli 500 plus na każde dziecko.
  • 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • Dobry start, czyli 300 plus dla ucznia co roku.
  • 500 plus dla firm – mały ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody, czyli średnio o 500 zł mniej opłat miesięcznie.
  • Emerytura plus, czyli 13 minimalna emerytura co rok.
  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczeń, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik.com, Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować