×

Mówienie do siebie: oznaka szaleństwa czy inteligencji? Nauka ma na to wyjaśnienie!

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się rozmawiać z samym sobą? Czy kiedykolwiek zaczerwieniłeś się ze wstydu, po tym, jak inni patrzyli w tym czasie na Ciebie jak na szaleńca? Jak się okazuje, nie ma się czego wstydzić! Świadczy to jedynie o tym, że prawdopodobnie jesteś… geniuszem!

Jak to wytłumaczyć?

zaklej-kamerke-2

Społeczeństwo ma wbudowane negatywne piętno odnośnie mówienia do siebie – ludzie czują się zakłopotani, gdy zostaną na tym przyłapani. Okazuje się, że to oznaka bycia geniuszem. Badania pokazują, że mówienie do siebie może prowadzi do bardziej efektywnego uczenia się, myślenia oraz polepszenia pamięci długoterminowej.

Jedno z badań, wydrukowane przez Quarterly Journal of Experimental Psychology pokazuje, że mówienie do siebie jest bardzo przydatne i pomocne.

Oto cztery z najważniejszych zalet takiego zachowania:

mowienie-do-siebie-2

1. Twój mózg pracuje wydajniej

W eksperymencie wykonanym przez Live Science, badani wzmocnili zdolności zapamiętywania. Mówiąc głośno do siebie, sprawiasz, że staje się to łatwiejsze do zrozumienia. Oprócz tego znacznie łatwiej będzie Ci realizować plany i osiągać sukcesy.

2. Nauka od najmłodszych lat

Niemowlęta i małe dzieci potrzebują słyszeć głosy innych podczas dorastania. Uczą się mówić, słuchając dorosłych, a następnie naśladując ich ruchu warg. Mówiąc głośno do siebie, znacznie łatwiej jest odpowiednio intonować swoją mowę co z pewnością przyda Ci się w relacjach z innymi.

3. Pomaga uporządkować myśli

Mówienie do siebie pomaga zweryfikować ważne decyzje. Słysząc swoje problemy, pomagasz uspokoić swoje nerwy, które dotychczas szumiały w Twojej głowie.

4. Łatwiej osiągniesz sukces

Powtarzając coś głośno, zwłaszcza swoje cele, pomoże wzmocnić Twoją uwagę na ich realizację, a tym samym wyeliminować rzeczy i zachowania, które mogą Ci w tym przeszkadzać. Robiąc tak przez dłuższy czas staniesz się indywidualistą z jasno określonymi zadaniami, który będziesz potrafił skupić się na danej rzeczy czy działaniu. Mówiąc i słysząc to, psychicznie uzależniasz swój mózg, dzięki czemu wkładasz więcej wysiłku w osiągnięcie danych celów.

 

 

 

Może Cię zainteresować