×

Metody dla zapominalskich, czyli jak odzyskać hasło bez resetowania go?

Jeśli na co dzień korzystasz z komputera, z pewnością masz też założonych wiele kont: w serwisach społecznościowych, na poczcie e-mail, a także do routera. Wszystkie te dostępy chronione są hasłem, którego zdarzy nam się zapomnieć. Jak odzyskać hasło i nie tracić dostępu do konta na zawsze? Zobacz, co możesz zrobić.

„Jakie ja tu ustawiałem hasło?”

Wpatrujesz się w ekran monitora, migający kursor oraz komunikat informujący o wpisywaniu niepoprawnego hasła i zastanawiasz się, jak ono brzmiało. Kolejna kombinacja znaków i liter nie przynosi żadnego efektu, a Ty obawiasz się, że po kolejnej próbie wpisania błędnego hasła, konto zostanie w końcu trwale zablokowane. Nie panikuj – zapomniane hasło można odzyskać. Jeśli ze swoich kont korzystasz z osobistego komputera, na przyszłość warto ustawić automatyczne logowanie i zapamiętanie haseł do poszczególnych kont przez przeglądarkę. Jednak jest to opcja bezpieczna tylko wtedy, gdy do komputera poza Tobą nikt nie ma dostępu, bądź są to zaufane osoby. Kolejna próba logowania do Facebooka lub konta pocztowego spełzła na niczym? Próbujesz uzyskać dostęp do sieci, jednak zupełnie wypadło Ci z głowy hasło zabezpieczające do routera? Nic straconego – zobacz, jak możesz je odzyskać.

jak odzyskać hasło

Jak odzyskać hasło do Facebooka, poczty i routera?

Facebook oraz konta pocztowe umożliwiają odzyskanie zapomnianego hasła w stosunkowo łatwy sposób. FB umożliwia zresetowanie hasła i ustawienie nowego. Aby więc odzyskać dostęp do konta, wystarczy wejść na stronę www.facebook.com i kliknąć „nie pamiętam hasła” pod polem na wpisanie hasła. Zostaniesz poproszony o podanie adresu e-mail, na który konto było zakładane, imię i nazwisko, nazwę użytkownika lub numer telefonu użyty podczas rejestracji. W zależności od preferencji, wybierz opcję odzyskiwania hasła za pomocą linku resetującego w wiadomości email lub kodu resetującego przysłanego smsem. Najwygodniej będzie skorzystać z opcji email – wystarczy kliknąć w otrzymany link, a następnie postępować zgodnie z wyświetlonymi instrukcjami. Teraz możesz już korzystać ponownie ze swojego konta FB! Czas na pocztę email. Tutaj sprawa wydaje się nieco trudniejsza, jednak odzyskanie hasła nie jest skazane z góry na porażkę. Podczas zakładania konta pocztowego jesteśmy zazwyczaj proszeni o ustawienie pytania pomocniczego. To właśnie odpowiedź na nie uwiarygadnia nas jako prawowitych użytkowników, a pytanie zadawane jest w procesie odzyskiwania hasła. Podczas logowania się do poczty, zaznacz opcję „nie pamiętam hasła”. Następnie zostaniesz przekierowany na inną stronę, gdzie zostaniesz poproszony o odpowiedź właśnie na pytanie pomocnicze. Może zdarzyć się jednak i tak, że odpowiedzi na to pytanie także nie pamiętasz. Wówczas pozostaje Ci opcja skorzystania z resetu hasła poprzez pomocniczy adres email, o podanie którego jesteśmy proszeni także podczas rejestracji. Możemy dopisać go lub zmienić już podczas użytkowania poczty. Podaj pomocniczy adres email, a na niego zostanie wysłany link do zresetowania hasła. Ostateczną opcją jest wypełnienie formularza odzyskiwania hasła, z zaznaczeniem, iż nie mamy dostępu do konta pomocniczego i nie pamiętamy odpowiedzi na pytanie pomocnicze. Zostaniemy wówczas poddani weryfikacji, która umożliwi odzyskanie dostępu do konta. Zapomniałeś hasła do routera? W tym przypadku odzyskanie go nie będzie możliwe. Sprawa nie jest jednak przegrana – w większości przypadków możesz nadać nowe hasło, przywracając urządzenie do ustawień fabrycznych i konfigurując je od nowa. Hasła, zwłaszcza te rzadziej używane, warto zapisać w notesie lub pliku, do którego dostęp będziemy mieć tylko my.

Może Cię zainteresować

zamknij