×

13 zestawień zdjęć, które zdradzają, jak manipulują nami media. Dają do myślenia

Niespełna 30 lat temu pewien znany intelektualista, Noad Chomsky, opisał strategie manipulacji wykorzystywane przez media. Od tego momentu minęło już sporo czasu. Dzisiaj media społecznościowe mają na nas już zdecydowanie „więcej haczyków”. Niestety, jak się domyślacie, ich wpływ nie zawsze jest dla nas korzystny, czego dowodem są statystyki.

Media są coraz mniej obiektywne

Zgodnie z przeprowadzonymi w ostatnim czasie badaniami, więcej Amerykanów ma negatywy niż pozytywny pogląd na media – stosunek ten wynosi 43% do 33%. Dzieje się tak nie bez powodu, bowiem coraz trudniej jest jednoznacznie ustalić, które z przedstawianych wiadomości są prawdziwe. Coraz mniej mediów robi to w sposób obiektywny, ponieważ są własnością państwa lub bogacza, który sam decyduje, co powinno docierać do szerszej grupy odbiorców, a co nie.

Zaufanie do mediów

8 na 10 Amerykanów twierdzi, że media działają bardzo niekorzystnie dla ich demokracji. Ludzie coraz częściej zaczynają publikować przykłady tego, w jaki sposób media posługują się różnymi technikami oszustwa. Wszystko po to, aby skłonić odbiorców do zobaczenia tego, co nadawcy chcieli, aby zobaczyli. Warto zatem czerpać wiadomości z wielu różnych źródeł, aby mieć jak najbardziej wiarygodną ocenę danej sytuacji. W przeciwnym razie możemy zostać kompletnie zmanipulowani, a tego przecież nie chcemy.

Oto zestawienie zdjęć, które dowodzą, że perspektywa w przypadku tego, jak pokazują nam świat media, ma ogromne znaczenie. Tak to sobie wyobrażaliście?

Może Cię zainteresować