×

Marna prowokacja Rosjan. Przygotowali deepfake ze sztuczną twarzą Zełenskiego

To już kolejna marna prowokacja ze strony Rosjan, ale ta – trzeba przyznać – jest tak żenująca, że aż zabawna. Rosjanie chcieli wmówić Ukraińcom, że ich głowa państwa ogłosiła kapitulację. Wykorzystali do tego technologię deepfake, ale niezbyt się do tego przyłożyli. Głowa prezydenta Ukrainy wyglądała karykaturalnie.

Marna prowokacja Rosjan

Wołodymyr Zełenski w roli silnego przywódcy państwa, który trwa na posterunku, chociaż wie, że może za to zapłacić najwyższą cenę, nie podoba się Rosjanom. Woleliby go zobaczyć w roli prezydenta, który ogłasza kapitulację. Stąd ta prowokacja, która jest tak żenująca, że aż zabawna.

Rosjanie postanowili wykorzystać aplikację Deepfake, a potem rozsyłać nagranie wśród Ukraińców, wmawiając im, że Zełenski postanowił ogłosić kapitulację. Na nagraniu miał także powiedzieć, że Ukraina „zwraca Donbas” oraz że wysiłki ukraińskiej armii zawiodły.

Moją radą dla was jest złożenie broni i powrót do swoich rodzin. Nie warto umierać w tej wojnie. Moja rada dla was jest taka – przeżyjcie. Ja wybieram to samo

– miał przekonywać Zełenski. A że prezydent Ukrainy sam dobrowolnie nie wypowiedziałby tych słów, trzeba było wymyślić coś innego.

Sztuczna, doklejona głowa

Teoretycznie nagrań z wykorzystanie technologii deepfake nie da się odróżnić od prawdziwych. Ale w tym przypadku nie trzeba nawet zbytnio wytężać wzroku.

Na nagraniu przygotowanym przez Rosjan, prezydent Zełenski ma nienaturalnie oświetloną, dużą głowę, która nijak nie pasuje do reszty ciała. Umieszczona jest pod złym kontem, co sprawia, że efekt jest karykaturalny.

Jeśli taki „Zełenski” miał Ukraińców przekonać do tego, że lepiej się poddać, Rosjanie osiągnęli raczej efekt odwrotny od zamierzonego.

Bądźcie pewni – Ukraina nie skapituluje! Rosji pozostaje jedynie wymyślanie fejkowej wygranej, zamknięcie u siebie internetu i wszystkich kontaktów z resztą świata

– skomentowała strona ukraińska.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij