Kategorie Inne

Kolejne zmiany w programie „maluch plus”. Rodzice będą zadowoleni

Program „Maluch plus”, który jest odpowiedzią na potrzeby rodziców, to nie nowość – wszedł w życie już jakiś czas temu, poprawiając jednocześnie sytuację żłobków. To dzięki niemu w zeszłym roku dofinansowano ponad 50 tys. placówek, a także stworzono 23,1 tys. nowych miejsc dla dzieci do 3. roku życia. Teraz wszystko wskazuje na to, że czas na kolejne rewolucje z nim związane, bowiem w żłobkach wciąż brakuje miejsc.

Kolejne zmiany w programie „maluch plus”. Rodzice będą zadowoleni
Wikipedia

Minister Elżbieta Rafalska poszukuje rozwiązań

Już teraz możemy powiedzieć, że jest duża szansa na pobicie rekordowych wyników z ubiegłego roku. W 2019 roku na program zostanie przekazane 450 mln złotych – zaznaczyła minister Rafalska

Jak to rozumieć? Okazuje się, że ponad 77 tys. placówek państwowych ma otrzymać dofinansowanie do swojej działalności. 728 z nich – 90% więcej niż w poprzednim roku – ma być dostosowane pod dzieci niepełnosprawne.

Koszt pobytu dziecka w żłobku lub klubie malucha

Kwota, jaką muszą zapłacić rodzice za pobyt swojego dziecka w żłobku lub w klubie malucha, znacznie różni się w zależności od tego, czy zdecydowali się posłać swoją pociechę do placówki prywatnej czy państwowej. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do tej pory różnica ta wynosiła około 419 złotych. Od tego roku rodzicom, którzy posyłają swoje pociechy do placówek niepublicznych, będzie przysługiwać zmniejszona o 100 złotych opłata miesięczna. Dodatkowo w Polsce ma powstać ponad 27 tysięcy nowych miejsc dla dzieci.

Kolejne zmiany w programie „maluch plus”. Rodzice będą zadowoleni
Pixabay

Bezpieczeństwo w żłobkach

Dodatkowe miejsca dla dzieci to dodatkowe miejsca pracy. Aby bezpieczeństwo pociech stało na jak najwyższym poziomie, każdy opiekun będzie musiał przejść szkolenia z zakresu przeprowadzania pierwszej pomocy u dziecka – nie inaczej będzie w przypadku wolontariuszy. Wiele wskazuje też więc na to, że w żłobkach będzie o wiele bardziej bezpiecznie.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak czekać na efekty tych postanowień 😉