×

Tym bliźniaczkom syjamskim dawano 3 dni życia. Dziś mają 16 lat i odmawiają operacji rozdzielającej

Kiedy Lupita i Carmen Andrade przyszły na świat, dawano im tylko trzy dni życia. Większość bliźniąt syjamskich nie żyje długo, jednak dziewczynki pokonały przeciwności losu i dziś mają 16 lat.

Lupita i Carmen mieszkają w Connecticut i dzielą się każdym aspektem życia. Gdy padła propozycja operacji rozdzielającej, siostry zdecydowanie się sprzeciwiły.

Bliźniaczki połączone są klatką piersiową, w okolicach miednicy spotykają się ich kręgosłupy. Każda ma dwa ramiona, ale tylko jedną nogę. Lewą kontroluje Carmen, a prawą Lupita.

Pomimo, że siostry nie chcą zostać rozdzielone, pojawia się problem ich dorosłego życia. Przyszłość dziewczyn jest zagrożona, gdyż może wyniknąć wiele problemów zdrowotnych.

Każda z dziewczynek ma serce, ramiona, płuca i żołądek. Jednak układy trawienne, żebra, wątroba i układ rozrodczy jest połączony. To znacznie komplikuje ewentualne rozdzielenie.

Macica i pęcherz moczowy dzieła regularnie, ale tylko jedna z dziewczynek ma nad nim pełną kontrolę. W tym przypadku nie jest do końca jasne która z nich.

Kiedy dziewczynki były młodsze, spędziły wiele czasu ucząc się podstawowych czynności jak siadanie czy chodzenie.

Bliźniaczki postawiły pierwsze kroki dopiero w wieku czterech lat. Najprostsze czynności były dla nich nie lada wyzwaniem.

Największym problemem jest skolioza Lupity, która powoduje skurcze płuc. Lekarze twierdzą, że niezbędna może się okazać operacja.

Być może część kręgosłupa zostanie usunięta, a na jej miejsce włożony alternatywny zbiornik z tlenem. Choć operacja skoliozy to stosunkowo prosty zabieg, w tym przypadku jest niebezpieczna.

Dziewczynki miały zostać rozdzielone już w dzieciństwie, jednak ze względu na fakt, że dzielą istotne narządy, operacja okazała się zbyt ryzykowna.

Pomijając kwestie zdrowotne, lekarze szacują, że siostry mają szansę cieszyć się starością.

Ich życie nie jest łatwe. Wszystkie czynności wymagają koordynacji i równowagi. Jedna para nóg wspiera dwie górne części ciała.

Lupita i Carmen jednak cieszą się sobą. Często również żartują.

„Kiedy ktoś się nas pyta czy jesteśmy bliźniaczkami, Lupita odpowiada, że raczej bliskimi kuzynkami.” – mówi Carmen

Jak łatwo się domyślić, dziewczynki mają różne osobowości. Carmen wyróżnia się w szkole i lubi żartować. Lupita jest cicha i czasem ma problemy z nauką.

Carmen kocha makijaż i lubi się stroić, dla Lupity wygląd nie ma większego znaczenia.

„Nasi przyjaciele mówią, że pod względem charakteru nie mogłybyśmy się bardziej różnić.” – mówią dziewczynki

Mimo, że dla niektórych może wydawać się to dziwne, dziewczynki są jak inne nastolatki.

Marzą, by zostać lekarzem weterynarii, są nawet w klasie o takim profilu.

Siostry również uczą się gry na fortepianie. Carmen uczy się części prawych, a Lupita lewych. Choć nie jest to łatwe, chętnie ćwiczą.

Lekarze nadal obawiają się o zdrowie dziewczynek, jednak siostry już raz udowodniły, że są wojowniczkami i tym razem również nie mają zamiaru się poddawać.

Mimo, że dziewczynki nie chcą zostać rozdzielone. Są do siebie bardzo przyzwyczajone, jednak jeśli życie Lupity będzie zagrożone, zabieg będzie musiał się odbyć.

Póki co wyjątkowe siostry cieszą się życiem i sobą. Wszyscy życzą im jak najlepiej i mamy nadzieję, że zdrowie dopisze im jeszcze przez długi czas.

Może Cię zainteresować