×

Loteria dla zaszczepionych. Do wygrania samochody i dużo pieniędzy

Jak zachęcić Polaków, żeby się zaszczepili? Rząd ma nowy, dość zaskakujący pomysł. To loteria dla zaszczepionych – do zgarnięcia zachęcające nagrody, nie tylko finansowe.

Loteria dla zaszczepionych

Trzeba przyznać,  że rząd potrafi nas zaskakiwać. Choć ten pomysł nie wszystkim się spodobał, udało się osiągnąć jedno – o szczepionkach znów zrobiło się głośno. A to za sprawą kontrowersyjnego pomysłu, który pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk przekazał we wtorek 25 maja podczas konferencji prasowej.

Dworczyk przyznał, że widać „trendy spadkowe” w dynamice szczepień:

Kończy się etap, kiedy wyzwaniem było zapewnienie dostępności szczepionek. Coraz większym wyzwaniem będzie przekonywanie Polaków, żeby się zaszczepić (…) Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie.

Dziś osiągniemy odsetek 50 proc. pełnoletnich, które albo przyjęły już pierwszą dawkę, albo zarejestrowały się i mają wyznaczony termin jej przyjęcia

– podkreślił Dworczyk.

To wciąż za mało. W związku z tym od 1 lipca 2021 roku ruszy loteria szczepionkowa, którą zorganizuje Totalizator Sportowy.

Do wygrania nawet milion złotych i samochody hybrydowe

W loterii będzie mógł wziąć udział każdy, kto skorzystał z rejestracji, a także przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Do zdobycia atrakcyjne nagrody:

  • natychmiastowa – 500 złotych otrzyma co 2000 osoba, która przystąpi do loterii
  • tygodniowa – rozlosowane zostaną dwie nagrody w postaci 50 tys. zł oraz hulajnogi elektryczne i vouchery
  • miesięczna – dwie nagrody po 100 tys. zł oraz samochody hybrydowe
  • finałowa – dwie nagrody w wysokości miliona zł oraz samochody hybrydowe.

Czy perspektywa zdobycia nagród zachęci Polaków? Czy to dobry pomył, żeby zachęcić ludzi do szczepień?

Zdania są podzielone. Eksperci wskazują, że to zdrowie powinno być największą zachętą dla Polaków. Niektórzy uważają, że tak ostentacyjne zachęcanie ludzi do szczepień może przynieść odwrotny skutek.

Ale na tym nie koniec pomysłów rządzących…

Gminy też dostaną pieniądze

Będą dodatkowe pieniądze dla samorządów, przeznaczone na akcję promowania szczepień, a także nagrody pieniężne dla gmin w których zaszczepi się najwięcej mieszkańców.

Każdy samorząd, w zależności od wielkości, każda gmina, otrzyma na działania organizacyjne, promocyjne w ramach ryczałtu między 10 a 40 tys. zł na sprawy organizacyjne, promocyjne czy inne związane z akcją

– zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19.

A co z dodatkowymi zachętami?

Będziemy chcieli dla 500 pierwszych gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia mieszkańców co najmniej 75 proc., przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na wydanie na dowolny cel

– dodał Dworczyk.

Poinformował też, że w podziale na regiony „w ujęciu byłego podziału terytorialnego na 49 województw gmina, która będzie miała najwyższy odsetek w danym obszarze, otrzyma milion złotych, również na dowolny cel”. Zapowiedział ponadto, że „ta gmina, która będzie miała najwyższy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma dodatkowo 2 mln zł”.

Działania rządu mają pochłonąć około 140 milionów złotych. Do wczoraj w Polsce liczba osób w pełni zaszczepionych wyniosła blisko 5,7 mln zł.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij