×

Władze zaopatrują się w miliony tabletek jodu. Obawiają się kolejnej katastrofy atomowej

Litewski resort zdrowia złożył zamówienie na 4 mln tabletek jodu. Litwa obawia się elektrowni atomowej na granicy z Białorusią.

W komunikacie resortu zdrowia widnieje, że oferty przetargowe można składać do 2 grudnia. Zwycięzca przetargu musi dostarczyć tabletki jodu w ciągu 180 dni od podpisania umowy. To tylko wstęp do działań zapobiegawczych. Obecnie rząd Litwy przygotowuje plan. Zakłada on m.in. ewakuację mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego  o promieniu 30 km w przypadku awarii. Zakłada także działania zapobiegawcze w strefie o promieniu 100 km.

Litwa obawia się elektrowni atomowej

Białoruska elektrownia atomowa znajduje się w Ostrowcu. Obiekt powstaje według rosyjskiego projektu AES-2006 w odległości 50 km od Wilna.  Elektrownia będzie składać się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy 1200 megawatów. Budzi to niepokój litewskich władz. Oskarżają oni Białoruś, że budują oni elektrownię z pominięciem międzynarodowych zobowiązań, dotyczących bezpieczeństwa. Chodzi o kwestie konwencji Espoo. Zobowiązuje ona do oceny wpływu na środowisko niektórych działań na wczesnym etapie planowania. Na początku bieżącego roku obradująca w Genewie komisja stwierdziła, że rozpoczynając budowę elektrowni, Białoruś nie udostępniła wystarczających informacji, uzasadniających wybór Ostrowca jako miejsca budowy elektrowni atomowej.

Według agencji BNS, paliwo jądrowe do pierwszego reaktora może być dostarczone już w listopadzie, a reaktor ma być włączony miesiąc później. Spowoduje to zapewne większe napięcia na linii obu państw.

Pixabay

Pixabay

Ryzykowna energia?

Najsłynniejszą katastrofą jądrową na świecie był Czarnobyl 6 stycznia 1986. Zawiodła załoga elektrowni oraz systemy zabezpieczeń. Doszło wtedy do skażenia na wielką skalę. Wielu ratowników zmarło na chorobę popromienną a obecnie tereny wokół elektrowni nie są zdatne do zamieszkania. Jednakże obecnie procesy bezpieczeństwa są dużo bardziej zaawansowane. 11 marca 2011 z powodu trzęsienia ziemi uszkodzeniu uległa elektrownia w Fukushimie. Dzięki szybkiej reakcji do końca 2011 roku zażegnano kryzys. Według WHO awaria nie spowodowała ofiar śmiertelnych z powodu radiacji.

W Polsce nie mamy funkcjonującej elektrowni korzystającej z siły atomu. Jednakże w tym roku podpisano porozumienie między Polską a USA odnoszące się do tej kwestii.

Fotografie: pixabay.com, https://pixabay.com/pl/photos/energia-jądrowa-energii-bieżące-4021418/, www.flickr.com

Może Cię zainteresować