×

9 ciekawostek z pokładu samolotu, o których większość pasażerów nie ma zielonego pojęcia

Samolot w oczach stewardess i samolot w oczach pasażerów to dwa zupełnie inne światy. Choć usługujący podczas lotu pracownicy znają wszystkie jego tajemnice, podróżujący ludzie prawdopodobnie nie mają o nich zielonego pojęcia. Postanowiliśmy to nieco zmienić i z tego tytułu przygotowaliśmy dla Ciebie 9 wskazówek, które pomogą Ci uzyskać możliwie największy komfort podczas lotu.

#1 Nie wstydź się poprosić o więcej jedzenia

Wikimedia Commons

Jedzenie, które jest dystrybuowane na pokładzie samolotu, ma krótki okres ważności, ponieważ często jest dostarczane z wyprzedzeniem. Jeśli więc Twój żołądek domaga się o więcej pożywienia, nie wstydź się i zapytaj stewardessę o kolejną porcję.

#2 Przed rozpoczęciem startu sprawdź kamizelkę ratunkową

Pixabay

To zadziwiające, ale są pasażerowie, którzy kradną kamizelki ratunkowe spod foteli… na pamiątkę! Ze względów bezpieczeństwa lepiej sprawdź siedzenie przed lotem, aby upewnić się, że kamizelka ratunkowa jest tam, gdzie być powinna.

#3 Jeśli musisz zapalić, korzystaj z popielniczki

Wikimedia Commons

Można zauważyć, że pomimo tego, iż palenie papierosów na pokładzie jest surowo zabronione, w toaletach często znajdują się… popielniczki! Ludzie palą mimo grzywny jaka im grozi, dlatego lepiej żeby wyrzucali papierosy do popielniczki niż do kosza, a dopiero potem zapłacili grzywnę, o ile zostaną przyłapani.

#4 Staraj się nie śmiecić podczas lotu

Public Domain Pictures

Większość linii lotniczych wykonuje tylko „powierzchniowe sprzątanie” po zakończeniu lotu. Koce i poduszki nie zawsze są prane, lecz ponownie pięknie układane. Siedzenia są przecierane, dywany odkurzane, ale nigdy nie możesz mieć pewności, że na Twoim miejscu przed chwilą nie siedział pasażer, który był chory.

#5 Drzwi do toalety możesz otworzyć z zewnątrz

Obsługa lotu często ma własne klucze, które może wykorzystać w przypadku, gdy któryś z pasażerów jest zamknięty w toalecie. Ponadto wiele samolotów posiada mechanizm zamykania drzwi. Najczęściej jest on zainstalowany na drzwiach toalety pod znakiem z zakazem palenia.

#6 Bądź ostatnią osobą na pokładzie

Pexels

Gdy wszyscy pasażerowie zajmą swoje miejsca, możesz natychmiast zobaczyć, które miejsce jest wolne. Fakt, że drzwi za Tobą zostały już zamknięte daje możliwość zajęcia pustego miejsca, a może nawet i dwóch na pokładzie.

#7 Nie pij za dużo alkoholu

Pixabay

Nie ulega wątpliwości, że w powietrzu alkohol dużo bardziej uderza do głowy. Jeśli więc pijesz w czasie lotu, bo się boisz, pamiętaj abyś nie zrelaksował się za bardzo!

#8 Najlepiej pij tylko wodę z butelek

Pixabay

Liczba bakterii w wodzie dostępnej na pokładzie 14-stu najbardziej popularnych linii lotniczych była setki razy większa, niż wskazywała na to dopuszczalna norma – wykazały badania przeprowadzone w 2002 roku. Dzisiaj sytuacja nieznacznie się zmieniła, jednak zdecdywanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie tylko i wyłącznie butelkowanej wody. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać picia herbaty, kawy, a już na pewno wody w umywalki.

#9 Powstrzymaj się przed robieniem aplauzu na zakończenie lotu

Flickr

W niektórych krajach pasażerowie praktycznie zawsze oklaskują pilotów za to, że wylądowali na miejscu. Być może ludzie próbują wyrazić w ten sposób wdzięczność załodze lub radość, że w końcu dolecieli w docelowe miejsce, ale obsługa samolotu może uznać ten gest za obraźliwy. Lot nie jest grą w ruletkę – to ich praca!

Polecane

Może Cię zainteresować